Açlık sınırı 949, yoksulluk sınırı 3 bin 91 lira

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcamasını 914 lira olarak hesapladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türk-İş'in araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin eylül ayında açlık sınırı 949,14, yoksulluk sınırı ise 3 bin 91 lira.

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının eylül ayı sonuçları açıklandı.

Açıklamaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması (açlık sınırı) 914,14 lira olarak belirlendi. Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 91 lira olarak hesaplandı.

Gıda harcaması, bir önceki aya göre yaklaşık 14 lira artış gösterirken, son bir yılda mutfağa gelen ek yük 47 lira oldu.

Ailenin yaşam maliyetinin bir önceki yıla göre 176 lira arttığına işaret edilen açıklamada, önceki yılın aynı döneminde açlık sınırının 902, yoksulluk sınırının ise 2 bin 939 lira olarak hesaplandığı ifade edildi.

Gıda için asgari harcama

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının bir önceki aya göre yüzde 1,43 oranında arttığı, dokuz aylık artışın ise yüzde 0,93 olduğu kaydedilen açıklamada, yıllık ortalama artış oranının ise yüzde 7,18 olarak hesaplandığı bildirildi.

Eylülde süt, yoğurt ve peynir fiyatında önemli bir değişiklik olmadığı ifade edilerek, ancak tavuğun yüzde 5,66 oranında zamlandığı ifade edildi.

Yumurta fiyatının eylülde yüzde 30 civarında arttığına işaret edilerek, mevsimin başlamasıyla fiyatı düşen balığın mutfak harcamasına katkı sağladığı vurgulandı.

Yaş sebze-meyve grubunun eylülde mutfak harcamasını olumsuz etkilediğine dikkat çekilerek, sebze-meyvenin ağırlıklı ortalama kilogram fiyatının yüzde 7,51'lik artışla 2,72 lira olarak hesaplandığı kaydedildi.  

Bu konularda ilginizi çekebilir