6 °C

Açlık ve yoksulluk sınırı düştü

Mayıs ayında açlık sınırı bin 159 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 3 bin 35 TL düştü

Açlık ve yoksulluk sınırı düştü

ANKARA - Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası, Mayıs ayında açlık sınırının bin 159 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 3 bin 35 TL düştüğünü açıkladı.

Bem-Bir-Sen'in yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Mayıs ayında açlık sınırı 25 TL düşerek bin 159 TL'ye, yoksulluk sınırı 3 TL düşerek 3 bin 35 TL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin Tüketici Fiyatları Endeksi'ne (TÜFE) göre, açlık ve yoksulluk sınırı geriledi. Özellikle sebze ve meyve fiyatlarında düşüş nedeniyle açlık sınırında düşüş gerçekleşirken, yoksulluk sınırında çok az bir düşüş gerçekleşti.

Giyim ve ayakkabı grubunda artış yaşandı

Aylık en yüksek artış 9.19 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan lokanta ve otellerde yüzde 1.11, eğitimde yüzde 0.99, sağlıkta yüzde 0.98, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.49 artış gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde düşüş yaşandı

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1.35 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2014 yılı Mayıs ayında endekste yer alan gruplardan ulaştırmada yüzde 0.50, ev eşyasında yüzde 0.16, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.15, haberleşmede yüzde 0.11 düşüş gerçekleşti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.