3 °C

AKİB'in demir ve çelik ihracatı arttı

AKİB tarafından yapılan demir ve çelik ihracatı, yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 77 artarak 1 milyar dolara ulaştı.

AKİB'in demir ve çelik ihracatı arttı
Akdeniz İhracatçı Birliklerine (AKİB) bağlı Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğince yapılan demir ve çelik ihracatı, yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 77 arttı. 


Birlikten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatı 2017 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 9 milyar dolar değerine ulaştı.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği de yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla ihracatını yüzde 77 artırarak ihracatını 568 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkarttı.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, sektörde en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci birlik olduklarını belirterek, başarıdaki en büyük payın geçen yıla kıyasla 183 milyon dolarlık ihracat artışı yakalayan demir-çelik yassı sıcak ürün grubuna ait olduğunu kaydetti.

Ulubaş, birliğin yılın ilk 6 ayında 33 ülkeye demir-çelik yassı sıcak ürün ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayarak, aralarında İtalya, Belçika, İngiltere, Portekiz ve Yunanistan’ın da yer aldığı 18 yeni ülkeye bu ürün grubunda ihracatın başladığı bilgisini verdi.

İhracat gerçekleştirilen toplam ülke sayısının 178’e ulaştığını belirten Ulubaş, "Çin’de artan iç talep sonrası yükselen fiyatlarla birlikte Türkiye de rekabet gücünü artırdı. Akdenizli ihracatçılarımız bu durumu avantaja çevirdi. 2023 yılı hedeflerimize ulaşmak adına bilindik yöntem ve söylemlerin dışına çıkılması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.