10 °C

Alkin: Enflasyonun tek hanede kalması bekleniyor

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alkin, "Prof. Dr. Emre Alkin, "Dolar/TL'nin 3.70 civarında olacağı, büyümenin yüzde 4.4 şeklinde gerçekleşeceği ve enflasyonun tek hanede kalacağı beklentisi hakim olmuş durumda" şeklinde yorumda bulundu.

Alkin: Enflasyonun tek hanede kalması bekleniyor

Özellikle uzun bir zamandır olduğu yerde sayan Avrupa Borsaları ve rekor kırdıktan sonra dinlenen BIST sert yükselişler gösterdi. TCMB'nin Dolar/TL, büyüme, enflasyon ile ilgili yaptığı ankette Temmuz ayında bir önceki aya göre daha olumlu beklentiler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emre Alkin, "Dolar/TL'nin 3.70 civarında olacağı, büyümenin yüzde 4.4 şeklinde gerçekleşeceği ve enflasyonun tek hanede kalacağı beklentisi hakim olmuş durumda. Tek moral bozan ayrıntı fonlama maliyetinin yüzde 12'lere yakın devam edeceği beklentisiydi" ifadelerini kullandı.

Bu durumu doğal karşılamak gerekiyor diyen Prof. Dr. Emre Alkin, "Önümüzdeki dönemde faizlerin yükselmesi kaçınılmaz. Dolayısıyla ankete katılanların fonlama maliyetinin yükseleceğine dair beklentisi bir çekinceden çok, "gerçeklerin idraki" olarak değerlendirilmeli. Ekonomi kitaplarında bu "rasyonel beklentiler" diye tarif edilir. Ancak bu devir rasyonelliğin devri değil. Neden mi? Anlatayım: Aslında tüm değerlendirmelerimizi ve analizlerimizi "mantık" üzerine kuruyoruz. Ancak mantık devrinin sona erdiğini de görmezden geliyoruz. Ekonomiden Dış Politikaya kadar Trump'ın başını çektiği bir "irrasyonalizm" rüzgârı esiyor. Kitleler bugün bir önceki yüzyılın ikinci yarısından beri "mantıksız" olarak tarif edilen ne varsa destekliyor, hatta bundan mutlu oluyor" dedi.

Satın alma davranışlarının değiştiğini belirten Prof. Dr. Alkin, "İnsanlar satın alma davranışlarından insan ilişkilerine kadar bir önceki yüzyıl öğretilmiş çizgilerin dışında davranıyorlar. Bunu da "ben böyle mutluyum" ya da "bu şekilde kendimi iyi hissediyorum" diyerek doğruluyorlar" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: İHA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.