Analistler 'ÖTV'yi değerlendirdi: Pazara etkisi sınırlı olur

Analistler, otomotivde ÖTV düzenlemesinin talepte belirgin bir etki yaratmayacağını, ancak şirket kâr marjlarında oluşacak erimenin önüne geçebileceğini belirtiyor.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Otomobil satışlarında alınan Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) esas matrah tutarlar artırılarak efektif vergi yükünün azaltılmasıyla pazarın neredeyse tamamını oluşturan küçük motorlu araç fiyatlarında sınırlı düşüş olacağını tahmin ediliyor. Analistler matrah düzenlemesiyle şirketlerin kar marjlarında kurdaki yükselişten oluşan erimenin önüne geçebileceğini belirtiyorlar.

Bugünkü resmi gazetede yayımlanan düzenlemeye göre otomobillerde Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) esas matrahlar artırıldı. Sıfır araç satışlarında matrahlarda yapılan artışla ÖTV oranlarının daha geniş fiyat aralıklarına uygulanacak. Araçların satışında uygulanan ÖTV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

TEB Yatırım analisti Akif Daşıran, düzenleme sayesinde matrah tutarlarının kur nedeniyle yükselen fiyatlara yaklaştığını ifade ederek, "Kurdaki ve maliyetlerdeki artışın geçen aylarda araç fiyatlarına yansıdığı göz önüne alındığında vergi yükünü sınırlı olarak azaltan bir adım" dedi.

Daşıran düzenlemenin otomobil üretici ve satıcılarının kâr marjlarına etkisine dikkat çekti. "Talep tarafında belirgin bir etki beklemiyorum. Ancak yılın son çeyreğinde kâr marjlarında oluşacak erimenin önüne geçtiği kanaatindeyim. Otomotiv pazarında rekabetin yoğun olduğu son çeyreğe önceki matrah tutarlarla girmiş olsaydık üretici ve satıcıların dördüncü çeyrek kâr marjları eriyebilirdi" dedi.

İş Yatırım analisti Esra Şirinel, "Bu yıl otomotiv pazarında yüzde 30'luk bir daralma bekliyorum. Bunu hafifletecek bir etkisi olur, ancak çok belirgin bir etkisi olmasını beklemiyorum" dedi. Şirinel, giriş seviyede 100,000 lira tutarındaki aracın nihai fiyatını yüzde 3 düşeceğini ifade etti.

Yeni otomobil satışlarında alınan vergi motor hacmi ve matrah olarak adlandırılan temel satış fiyatına göre belirleniyor. Hacim ve matrah arttıkça ÖTV oranı da artıyor. ÖTV'li satış fiyatının üzerine yüzde 18 katma değer vergisi ilave edilerek de nihai satış fiyatı bulunuyor.Yılın ilk sekiz ayında yüzde 19 daralarak 345,000 adete gerileyen otomobil pazarında satışların yüzde 96'sını 1.6 litreden küçük motorlu araçlardan oluşturuyor. Düzenlemeyle ayrıca motor hacmi 1.6 litreden büyük araçların ÖTV matrah tutarları artırıldı. Ancak bu araçlar toplam otomobil satışlarının sadece yüzde 3'ünü oluşturuyor.

Borsadaki hisselere etkisi

Düzenlemenin ardından Doğuş Otomotiv hisseleri yüzde 3.4 artıda 5.56 lirada, Tofaş yüzde 1.5 artıda 22.36 lirada, Ford Otosan ise yüzde 0.1 ekside 61.85 lirada bulunuyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 0.2 artıda bulunuyor.

Otomotivde kısmi vergi indirimiOtomotivde kısmi vergi indirimi

 

Etiketler