Antalya'da yabancı sermayeli şirket artıyor

ATSO kayıtlarına göre, Antalya'da yabancı sermayeli şirket sayısı 2017 Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 artarak 3 bin 100'e ulaştı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Antalya'da yabancı sermayeli şirket sayısı Haziran'da 2016'nın aynı ayına göre yüzde 4,3 artarak 3 bin 100'e ulaştı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) verilerinden yapılan derlemeye göre, 2017 Haziran ayı itibarıyla Antalya'da en fazla şirketi bulunan ülke 500 şirketle Rusya Federasyonu oldu.

Sermaye ülkesine göre Rusya'yı 450 şirketle Almanya, 182 şirketle Hollanda, 176 şirketle Suudi Arabistan, 144 şirketle İran, 141'er şirketle Azerbaycan ve İngiltere, 138 şirketle Fransa, 112 şirketle Kazakistan, 108 şirketle Ukrayna, 84 şirketle ABD, 60 şirketle İspanya, 59 şirketle İtalya, 57 şirketle Suriye, 48 şirketle Avusturya takip ediyor.

Antalya'da Belçika ve İsviçre sermayeli 35'er, Danimarka ve Çin sermayeli 32'şer, Britanya sermayeli 31, Irak sermayeli 29, Kırgızistan sermayeli 27, Özbekistan sermayeli 26, Türkmenistan sermayeli 25, Yunanistan sermayeli 24 firma faaliyet gösteriyor.

2016 Haziran ayına göre son bir yılda kentte Suriye sermayeli şirket sayısı yüzde 42,5, Irak sermayeli şirket sayısı yüzde 38,1 ve İran sermayeli şirket sayısı ise yüzde 26,3 artış gösterdi.

İstanbul'dan sonra en fazla yabancı sermayeli işletme Antalya'da

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, İstanbul'dan sonra en fazla sayıda yabancı sermayeli işletmenin Antalya'da olduğunu belirterek, "Antalya, Türkiye'nin vitrini olarak değerlendirdiğimiz kentlerin başında geliyor. Turizme dayalı ekonomisinin de etkisi ile kozmopolit bir yapıya sahip. Başta Rus ve Alman kökenli olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda insan Antalya'da yaşıyor, çalışıyor, evleniyor, iş kuruyor, istihdam yaratıyor. Ekonomimizin potansiyeli yabancı sermaye için son derece cazip yatırım imkanları sunuyor. Bu yapı nedeniyle kentimiz, İstanbul'dan sonra en fazla sayıda yabancı sermayeli işletmeye ev sahipliği yapmaya devam ediyor." diye konuştu.

Son bir yıl içinde yabancı ortaklı şirket sayısına 129 şirketin eklendiğini ifade eden Çetin, sayısal olarak en fazla artışın 30 şirketle İran, 19 şirketle Suudi Arabistan ve 17 şirketle Suriye ortaklı işletmelerde yaşandığını bildirdi.

"Önceliğimiz yatırım ortamını iyileştirmek olmalı"

Türkiye ve Antalya ekonomisinin 2016 yılında zor bir süreçten geçtiğini, 2017'yi yaraları sarma ve krizden çıkış yılı olarak değerlendirdiklerini belirten Çetin, şöyle konuştu:

"Türkiye ve Antalya ekonomisi doğru adımlar atıldığı takdirde her türlü güçlüğü aşabilecek potansiyele sahip. Hem üretim potansiyelimizi açığa çıkarmak hem de katma değer yaratan yabancı sermaye yatırımlarını ülkemize çekilebilmek için önceliğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesi olmalı. Kuşkusuz yabancı sermaye için en önemli konular arasında istikrar, hukuk sistemi, evrensel standartlar ve küresel açıklık bulunmakta. Bu konularda ilerleme oldukça yabancı sermaye yatırımları da devam edecek, Antalya da yabancı yatırımcının tercih ettiği illerimizin başında yer almaya devam edecektir."