11 °C

Avea'nın şikayeti haklı bulundu

Şirketin Turkcell'e karşı ara bağlantı uzlaşmazlığı konusundaki şikayeti haklı bulundu

Avea'nın şikayeti haklı bulundu

 

İSTANBUL - Avea, Telekomünikasyon Kurumu'nun, ara bağlantı uzlaşmazlığı konusunda şirketi haklı bulduğunu duyurdu. 

Avea'dan yapılan açıklamaya göre, ara bağlantı ücretleri konusunda Avea ve Turkcell arasındaki uzlaşmazlık Telekomünikasyon Kurumu'nun Avea'nın talebini haklı bulması ile sonuçlandı. 

Turkcell tarafından 5 aydır reddedilen standart referans ara bağlantı fiyatları, 1 Nisan 2008 tarihi itibarı ile geriye dönük olarak uygulanacak. 

Telekomünikasyon Kurumu'nun aldığı karara göre, geriye dönük olarak 1 Nisan 2008'den geçerli olmak üzere Turkcell'de sonlanan çağrılar için Avea'nın Turkcell'e ödeyeceği ara bağlantı ücreti 13,6 YKr'dan 9,1 YKr'ye, Avea'da sonlanan çağrılar için Turkcell'in Avea'ya ödeyeceği ara bağlantı ücreti ise 16,7 YKr'den 11,2 YKr'ye düşürüldü. 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, telekomünikasyon sektöründe bir işletmecinin, diğer bir işletmecinin şebekesinde çağrı sonlandırdığında, o işletmeciye ara bağlantı ücreti ödediğini, Telekomünikasyon Kurumu'nun, son olarak 1 Nisan 2008 tarihi itibarı ile geçerli olacak şekilde standart referans ara bağlantı fiyatlarını, uygulanmakta olan ara bağlantı fiyatları ile kıyaslandığında daha düşük olacak şekilde belirleyerek açıkladığını hatırlattı. 

Avea'nın, açıklanan yeni ara bağlantı ücretlerini memnuniyetle karşıladığını, bu ücretlerin tüm sektörde ivedilikle uygulanması için hızla gerekli girişimlerde bulunduğunu aktaran Anık, şu görüşleri dile getirdi: 

"Standart referans ara bağlantı fiyatlarının uygulanması yönündeki talebimizin Turkcell tarafından reddedilmiş olması sebebi ile Avea bu ücretlerin uygulanması için Telekomünikasyon Kurumu'ndan uzlaştırma talebinde bulunmuştur. Nitekim standart referans ara bağlantı fiyatlarının yayınlanmasından neredeyse 5 ay kadar sonra, Telekomünikasyon Kurumu talep etmiş olduğumuz üzere 1 Nisan 2008 tarihi itibarı ile geriye dönük olarak yeni ara bağlantı ücretlerinin uygulanması yönünde kesin bir karar almıştır. 

Abonelere sunulan telekomünikasyon hizmetlerinin ücretlendirilmesinde en önemli maliyet unsuru olan ara bağlantı ücretlerinin düşüşü şüphesiz, nihai kullanıcılara daha uygun koşullarda hizmet verilmesine sebep olacaktır." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap