AVM yerine mahalle bakkalı önerisi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

TESK Başkanı Palandöken, ''Vatandaşımız bayramını AVM'lerde geçirmesin. Mahalle esnafından alınan bir paket şekerleme-lokum ile geleneksel eş-dost ziyaretlerini devam ettirelim'' dedi.

 

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, vatandaşların bayramların AVM'lerde geçirmemelerini isteyerek, ''Mahalle esnafından alınan bir paket şekerleme-lokum ile geleneksel eş-dost ziyaretlerini devam ettirelim'' ifadesini kullandı.

Konfederasyon'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Palandöken, Perakende Yasası'nın hala çıkarılmamış olmasının esnaf ve sanatkar ile AVM'ler arasındaki haksız rekabetin sürmesine neden olduğunu belirtti.

AVM'lerin çevresindeki esnaf ve sanatkara zarar verdiğini kaydeden Palandöken, ''Vatandaşımız bayramını AVM'lerde geçirmesin. Mahalle esnafından alınan bir paket şekerleme-lokum ile geleneksel eş-dost ziyaretlerini devam ettirelim'' dedi.

Kredi kartı uyarısı

Geçen yıl gün bazında 7 milyon adetle en fazla kredi kartı kullanımının Kurban Bayramı'nın arifesinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Palandöken, vatandaşları AVM'lerdeki ihtiyaçları olmadıkları halde alışveriş yapmamaları konusunda uyardı.

Son yıllarda AVM sayısındaki artışa da dikkati çeken Palandöken, sayıları 312'ye ve 9 milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşan AVM'lerin esnaf ve sanatkarı, benzer yapıdaki alışveriş merkezlerinin yan yana açılmasının da AVM'leri tehdit ettiği belirtti.

Palandöken, ''Aynı bölgede aynı konseptte açılmaları kendilerine de zarar vermeye başlamıştır. Bu durum AVM'ler için de bir tehdit olmaktadır. Yeni açılan AVM'lere gitmek, alışveriş yapmak insanlara daha cazip geliyor'' ifadesini kullandı.

Perakende piyasasını düzenleyecek yasanın çıkarılmasının gecikmesi halinde, ''kuralsız''