5 °C

Bayram alışverişinde erkekler kadınları solladı

Bayram döneminde erkeklerin kadınlara göre yüzde 50 daha fazla alışveriş yaptığı belirlendi.

Bayram alışverişinde erkekler kadınları solladı
Alışveriş uygulaması Hopi, Ramazan Bayramı'nda Türkiye'nin alışveriş istatistiklerini açıkladı. Buna göre bayram döneminde erkekler kadınlardan yüzde 50 daha fazla alışveriş yaptı.


İstatistiklere göre bayramda sepet ortalamasının en yüksek olduğu iller sırasıyla Ankara, İstanbul ve Balıkesir olarak dikkati çekti. Bayram alışverişlerinde ülke genelinde işlem başına harcama ortalaması 312 TL ile geçen yıla oranla değişmedi. Diğer taraftan üye başına bayramda en çok alışveriş yapılan il Uşak olurken, Uşak'ı Burdur, Karaman, Tunceli ve Kırklareli takip etti.

Bayram döneminde gerçekleşen alışverişlerde erkekler kadınlara belirgin fark attı. Alışveriş yapan erkeklerin sayısı kadınlara kıyasla yüzde 50 daha fazla oldu. Ciroya katkı dikkate alındığında erkeklerin daha az para harcadığı ortaya çıktı.

Tatilcilerin gözdesi Bodrum

Bu bayramda da en popüler tatil rotası değişmedi. 4 milyona yakın turisti ağırlayarak haberlere konu olan Bodrum en çok tur/bilet alınan tatil beldesi oldu. Bodrum'u sırasıyla Mersin, Altınoluk, Çeşme ve Side takip etti.

Tatil için tur/ulaşım harcaması yapan yerlerde ise ilk sırayı beyaz yakalıların yoğun olduğu İstanbul'un Maslak semti aldı. Maslak'ı sırasıyla, İstanbul (Ataşehir), Ankara (Bahçelievler) ve İzmir takip etti.

Bayram alışverişlerinde il bazında en çok rağbet gösterilen ürünler de il bazında farklılık gösterdi. Trabzon'da en fazla satılan ürün tişört olurken, Diyarbakır'ın gözdesi ayakkabıydı. Rize'de ise en çok kemer satıldı. Yozgat ve Kırıkkale'nin tercihi gömlek, Ardahan'ın tercihi ise çorap oldu. Gümüşhane, Bingöl ve Iğdır'da da en çok pantolon satıldı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.