Belediye kursundan 3 kadın patron çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kurslarına katılan Nurhan Suhimdol topraksız yeşil yem, Pelin Parlak makyaj ve Emine Sonğurtekin krem üretimi konularında kendi işletmelerini açtılar.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmirlilerin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla oluşturduğu Meslek Edindirme ve Beceri Kursları’na katılan kursiyerler, sabırlı çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı. Bu kursa katılan 3 kadın, kendi işinin patronu oldu.

“Türkiye’de belediyeler tarafından verilen ilk ve tek topraksız tarım kursu”na katılan Nurhan Suhimdol, Gültepe Kurs Merkezi’nde özel olarak hazırlanan seradaki eğitimlerden sonra, Çiğli’de başlattığı “topraksız yeşil yem” yetiştirme çalışmalarıyla hayalini gerçekleştirdi. Topraksız tarım eğitimini belirli bir dönem aldıktan sonra işin inceliklerini öğrendiğini dile getiren Suhimdol, “Eşim makine mühendisi, ben de pazarlama mezunuyum ama rotamı bu yöne doğru çevirmeye karar verdim. Hayalimi gerçekleştirerek kendi işimi kurdum” diye konuştu.

Küçük bir karavanda 80 dönümlük üretim

Çiğli’de kurdukları ve kendi imalatları olan yeşil yem yetiştirme makinesiyle ürünlerini daha pratik bir biçimde yetiştirdiklerini vurgulayan Suhimdol, “Topraksız tarım, kontrollü bir tarım olduğu için 7 günde buğday veya arpa çimleniyor, ürün elde edilebiliyor. Elde edilen çimin suyu çıkarılıp satışa hazır hale getiriliyor. Suyu sıkılmasa dahi, ürünü kökleriyle birlikte hayvana verildiğinde yem olarak kullanılabiliyor. Ürün topraksız olduğu için kökleriyle birlikte hayvan bunu yiyebiliyor. 7 günde elde edildiği için de küçük bir karavan içinde, 80 dönümlük araziden elde edilen verim alınabiliyor” dedi.

Aranan bir makyöz oldu

Belediyenin meslek kurslarına arkadaşının tavsiyesiyle gittiğini belirten Plastik Makyaj Uzmanı Pelin Parlak ise, “İlk başta basit düzeyde el kabiliyetlerimizi geliştirmeye yönelik eğitim alırken, giderek bu durum profesyonel bir hale geldi. O kadar oturmuş bir sistemi var ki, şahsen ben ne ara makyöz oldum anlamadım bile. En son bir televizyon dizi setinde makyaj asistanlığı yaptım. Bu çevreye girdikten sonra da kendimi daha da geliştirerek ilerledim. Şimdi sektörün içerisindeyim ve güzel bir kazancım var. Eğer dışarıda böyle bir eğitim alsaydım, 10-20 bin lira gibi bir masraf edecektim. Ama ben Meslek Fabrikası’nda ücretsiz eğitim alarak meslek edinmiş oldum” diye konuştu.

Hazırladığı kremin patentini aldı

Girişimcilik kursu alan 58 yaşındaki Emine Sonğurtekin ise aldığı eğitim sayesinde propolis kremini üretip satmak projesini hayata geçirme fırsatı bulduğunu anlattı. Sonğurtekin, “Bir projem vardı ancak bunu nasıl satacağımı, kime sunacağımı bilmiyordum. Girişimcilik kursuna kayıt oldum ve projem hakkında beni yönlendirdiler. Şimdi ise propolis kreminin patent ve isim hakkımı aldım. Girişimcilik kursu sayesinde, ürünümü doğru pazarlama yöntemleriyle pazarla buluşturdum. Meslek Fabrikası’nda ürünleri doğru kullanma yöntemlerimden doğru saklamaya ve pazarlamaya kadar birçok yöntemi öğrendim ve şimdi yeni bir iş sahibi oldum. Eğer kendi paranızı kazanmak istiyorsanız, bu kurslar bulunmaz bir nimet” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir