26 °C

Boeing ve THY'den 4.7 milyar dolarlık anlaşma

Boeing ve THY'den 4.7 milyar dolarlık anlaşma

 

İSTANBUL - Boeing ve Türk Hava Yolları (THY), toplam liste fiyatı 4.7 milyar dolar tutan, 15 adet 777-300ER uçağı için kesin sipariş sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında ilk kez geçen Ekim ayında duyurulan anlaşma, aynı zamanda Türk Hava Yolları tarihinin en yüksek değerdeki uçak siparişi özelliğini taşıyor. THY'nin anlaşma kapsamında 5 uçak için de opsiyonlu sipariş hakkı bulunuyor. 
 
Boeing'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, THY filosunda bulunan 12 adet Boeing 777-300ER uçağının, ilk teslim edilmeye başlandığı Ekim 2010'dan bu yana, şirketin uzun mesafeli uçuş operasyonunun bel kemiği haline geldiği belirtilerek, son sipariş edilen 777'lerin, THY'ye dünya genelinde birçok yeni destinasyona uçabilme olanağı sağlayacağı kaydedildi. 
 
Boeing Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı Todd Nelp, açıklamasında "Türk Hava Yolları'nın son siparişi, 777 modelinin, şirketin uzun mesafeli uçuş ağının genişlemesinde oynadığı kilit rolün çok güzel bir göstergesi. THY son yıllarda giderek büyüyen uluslararası uçuş ağıyla, yolcularına üstün kaliteli hizmet sunarak büyük başarılara imza atıyor. Sıradışı bir performansa sahip olan Boeing 777-300ER modelimizin, mükemmel yakıt ekonomisi, güvenilirliği ve yolcu konforuyla, şirketin bu başarılı büyümesine katkı sağlamasından mutluluk duyuyoruz" dedi. 
 
Boeing 777-300ER, üç sınıflı kabin könfigürasyonunda, 386 yolcu taşırken, 14 bin 685 kilometrelik bir menzile ulaşıyor. Filosunda 100'ün üzerinde Boeing uçağına sahip olan Türk Hava Yolları ise, 90 ülkede 200'den fazla merkeze doğrudan sefer düzenliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap