8 °C

Boşanıp evlenen kıdem tazminatı alabilir mi?

Evlenen bir kadın evlilik gerekçesi ile işten ayrılıp kıdem tazminatı alabilir. Ama boşandığı eşiyle tekrar evlenmesi halinde...

Boşanıp evlenen kıdem tazminatı alabilir mi?

AHMET METİN AYSOY

İlginç bir soru;  "Boşanıp tekrar aynı kişi ile evlensem, evlilik gerekçesiyle de istifa etsem kıdem tazminatımı alabilir miyim?"
Cevap:
1 - Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile hizmet sözleşmesini evlilik gerekçesi ile sona erdirmesi halinde, kadın işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet sözleşmesinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence kadın işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. (1475 sayılı Kanun, madde 14)
2 - Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi, kadın işçinin kıdem tazminatını alabilmek için boşanıp, tekrar eski eşiyle evlenmesinin, ardından da kıdem tazminatı almak gayesiyle evlilik gerekçesini öne sürerek istifa etmesinin, Medeni Kanun'da tanımlanan objektif iyi niyet-dürüstlük- kuralları ile bağdaşmadığı, bu nedenle de kıdem tazminatı ödenmemesi gerektiği yolunda kararlar vermiştir.
3 - Konuya ilişkin emsal kararlar; 
Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 14.1.1987 tarih E. 1986/11078  K.1987/6                                                             Yargıtay 9.Hukuk Dairesi 3.3.1987   tarih E. 1987400   K.1987/2607

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.