BTSO'dan istihdam seferberliğine destek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına Bursa iş dünyasından tam destek geldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA- Ankara’da düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’na katılan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısı kapsamında Bursa iş dünyası olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

Bursa sanayisinde 670 bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden Başkan Burkay, “Hedefimiz yıl sonuna kadar bu rakamı 750 bine çıkartarak yüzde 7,8 olan işsizlik oranını yüzde 6 seviyesine çekmek. Türkiye’nin yüksek teknolojili üretim merkezi haline gelecek olan TEKNOSAB’ın kuruluş işlemlerini 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamladık. Sanayi 4.0’ın sembolü olacak TEKNOSAB Projemizin hayata geçmesi ile 2020 yılında istihdam rakamını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Dünyadaki ekonomik daralmaya karşı birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hareket ederek iç piyasadaki canlılığın artırılması gerektiğini ifade eden Başkan Burkay, “Devletimiz işverenin istihdam sağlaması noktasında önemli teşvikleri hayata geçirdi. İşverenlerin işsizlerin istihdamı konusunda taşın altına elini daha fazla sokması gerekiyor. Bu süreçte başta özel sektörümüze büyük bir görev düşüyor. 2017 yılında özel sektörümüzün istihdama sağlayacağı her katkı ekonomimize de büyük bir hareket getirecektir” diye konuştu.

İstihdam büroları işçi ile işvereni buluşturacak

Başkan Burkay işçi ile işvereni aynı çatıda buluşturacak olan ‘İstihdam Büroları’nı kısa süre içerisinde hayata geçireceklerini söyledi. Ofislerin kentin farklı bölgelerinde kurulacağını ifade eden İbrahim Burkay, “Bu ofisler sayesinde işçiler hayal ettikleri işe; işveren ise nitelikli işgücüne kolaylıkla ulaşabilecek” şeklinde konuştu.

“Büyükanne Projesi’ne BTSO’dan destek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan Büyükanne Projes’ne de destek verdiklerini dile getiren Başkan Burkay, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile imzalayacağımız protokolle kadınların istihdamda daha fazla yer almasına destek oluyoruz” dedi.

İstihdam seferberliğimizi her zaman sürdürüyoruz

Gerçekleştirdiği çalışmalarla Türkiye ve Avrupa Birliği ortalamasının altında işsizlik oranlarına sahip Bursa’nın nitelikli istihdama güç katmaya da devam ettiğini söyleyen Başkan Burkay, 2014 yılında hayata geçen Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi (MESYEB) ile 64 ayrı meslekteki istihdamın niteliğini uluslararası standartlara ulaşmasına liderlik ettiklerini vurguladı. Başkan Burkay, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği destekleriyle hayata geçen ‘Gelecek İçin Kayda Değer’ Projesi (GEKAD) ile de kayıt dışı istihdamı azaltmayı amaçladıklarını vurguladı. Başkan Burkay, “GEKAD Projesi kapsamında ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan yüzde 15’lik kayıt dışı istihdam hedefine katkı sağlamayı istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Ekonomiye yeni girişimciler kazandırıyoruz”

BTSO Başkanı Burkay, nitelikli eleman konusunda BUTGEM’de başlatılan eğitim seferberliğinden faydalanan gençlerin sayısının 20 bine yaklaştığını, eğitim görenlerin yaklaşık yüzde 80’inin doğrudan istihdama katıldığını söyledi. İbrahim Burkay, sanayici ve iş adamlarının kurgusuyla şekillenen ücretsiz eğitim programlarının yeni bir meslek edinmek veya mesleklerini geliştirmek isteyen gençler için büyük bir fırsat taşıdığını vurguladı. Başkan Burkay, meslek kurslarının yanı sıra KOSGEB işbirliğiyle Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programlarına da devam ettiklerini dile getirdi.

İş dünyasından istihdam seferberliğine tam destekİş dünyasından istihdam seferberliğine tam destek

 

Etiketler