Çalışanlarda yoksulluk sınırı bin 323 YTL'ye yükseldi

Türkiye Kamu-Sen 'asgari geçim endeksi' araştırmasını açıkladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı Temmuz ayında bin 323 YTL 45 YKr'ye yükseldi. 

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun Araştırma Geliştirme Merkezi'nin, Türkiye İstatistik Kurumundan alınan Temmuz ayı fiyatlarını baz alarak yaptığı "asgari geçim endeksi" araştırmasına göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının bin 323 YTL 45 YKr'ye yükseldiği, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin ise 2 bin 646 YTL 45 YKr olarak belirlendiği kaydedildi. 

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya oranla yüzde 0,75 oranında arttı. Çalışan tek kişinin açlık sınırının ise bir önceki aya göre yüzde 1,49 oranında artarak bin 12 YTL 62 YKr oldu. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamalarının toplamı da 2008 yılı Temmuz ayında bin 15 YTL 57 YKr olarak hesaplandı. 

Açıklamada, Temmuz ayında bir memurun ortalama maaşının yüzde 93,37'sini yalnızca gıda ve barınma için harcamak, diğer ihtiyaçlarını ise maaşının yüzde 6,63'ü ile karşılamak zorunda kaldığı bildirildi.