Cari açığa çözüm önerisi: "bulut teknolojisi"

BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın, ABD ve Hindistan'ın kontrol ettiği milyarlarca dolarlık "veri bulutu" pazarına odaklanılması halinde Türkiye'nin cari açığının kolayca kapatılabileceğini belirtti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA - ABD ve Hindistan'ın kontrol ettiği milyarlarca dolarlık  "veri bulutu"  pazarına odaklanılması halinde Türkiye'nin cari açığının kolayca kapatılabileceği belirtildi.

Milyonlarca dolar harcayarak dışarıdan hosting (barındırma) hizmeti satın alan Türkiye'nin, yerli data centerlere sadece elektrik ve internet bağlantı bedeli desteği vermesi halinde, "hizmet ihraç eden" konuma gelebileceği kaydedildi.

Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akın, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, stratejik ve güvenlik açısından önemli olan "yazılım hostingi" alanında, ciddi düzeyde ithalat yaptığına dikkati çekti. 

Türkiye'nin önünde bu konuda çok büyük fırsatların bulunduğunu vurgulayan Akın, şöyle konuştu:

"Milyonlarca web sayfası, veri var. 'Bulut teknolojisi' denilen şey; bu verilerin hepsinin data centerlerdeki 'serverler'de tutulması, yedeklenmesi demek. Mesela, Facebook, Google gibi mecraların hepsi oralarda. Türkiye'de binlerce, 10 binlerce 100 binlerce firma, şahıs, 'daha ucuz' diye yurt dışındaki serverlerde bulunduruyorlar ve bedelini kredi kartlarından ödüyorlar. Ne bir fatura, ne belge var. Yani Türkiye'nin milyonlarca doları, tam olarak ne kadar olduğunu da bilmiyoruz, hosting anlamında hep yurt dışına gidiyor. Bunun kimse farkında değil, rakamı bile bilmiyoruz. Nereye gidiyor Amerika'ya veya başka ülkelere. Stratejik açıdan şöyle bir şey de var; burada illegal bir şey olsa, müdahale de edemiyorsun, çünkü serverin bulunduğu yer yurt dışında, kapatamıyorsun da."

Türkiye'nin, hosting işi yapan yerli data centerleri teşvik etmesi gerektiğini, bunların bütün giderlerinin elektrik ve internet bağlantı bedelinden oluştuğunu belirten Akın, gerekli desteğin verilmesi halinde yerli data centerlerin dünyayla rekabet edebilir seviyeye geleceğini belirtti. 

Akın, bunun yapılması halinde belki Amerika'daki, İngiltere'deki, Çin'deki hostingin Türkiye'ye geleceğini vurgulayarak, "Böyle inanılmaz bir iş var. Türkiye'de bu data centerlerden bir sürü var. Bunlar ancak Türkiye'deki işlerin bir kısmını yapabiliyorlar ama Avrupa'daki, Amerika'daki fiyatlarla rekabet edemiyorlar" dedi. 

"Türkiye'nin şu anda cari açığını kapatmadaki en kolay işlerden bir tanesi bu. Çok kolay bir bir para bu, dünyadan alınabilecek çok rahat bir para" diyen Akın, gerekli desteğin verilmesi halinde "Milyarlarca dolar getirir. Katma değeri çok yüksek, hem Türkiye'den paranın gitmesini engeller hem de yurt dışından milyarlarca dolar getirir" görüşünü dile getirdi. 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir