13 °C

Cezayir'deki yabancı yatırımlarda Türkiye ilk sırada

Cezayir Ulusal Yatırım Geliştirme Ajansı Müdürü Mansuri, "Cezayir'de ocak ve eylül ayları arasında yabancı yatırım değerleri açısından yayımlanan listenin başında Türkiye geliyor" açıklamasını yaptı.

Cezayir'deki yabancı yatırımlarda Türkiye ilk sırada

Cezayir Ulusal Yatırım Geliştirme Ajansı Müdürü Abdulkerim Mansuri yaptığı açıklamada, ülkesinde ocak ve eylül ayları arasında yabancı yatırım değerleri açısından yayımlanan listenin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi.

Yatırım değerlerine ilişkin bilgi vermeyen Mansuri, Cezayir ile Türk şirketleri ortaklıklığıyla yapılan, "en büyük Türk yatırımı" sayılan Tekstil Üretim Projesi'nin 25 bin kişiye istihdam sağlanmasına katkı sunacağını anlattı.

Yılın üç çeyreğinde Cezayir'deki yerli ve yabancı yatırımların bin 450 milyar dinar (14,5 milyar dolar), proje sayısının da 3 bin 972'ye ulaştığını kaydeden Mansuri, "Ocak-eylül aylarındaki dönemde yerli ve yabancı yatırımlar, 129 bin 661 kişiye iş fırsatı oluşturulmasına katkı sağladı. Geçen yıla oranla bu sayı yüzde 17 artış gösterdi." ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi Mehmet Poroy, eylül ayında yaptığı açıklamada, Cezayir'in yıllık 5 milyar dolar ticaret hacmiyle Türkiye'nin Afrika'daki en büyük ortağı olduğunu belirtmişti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.