29 °C

CHP'den TÜİK'e açık mektup

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, TÜİK'e açık mektup göndererek milli gelir hesaplarındaki revizyonun soru işaretlerine neden olduğunu, kurumun saygınlığının zarar görmemesi için söz konusu verilerin ve hesaplama yöntemlerinin uzman kişilerce yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP'den TÜİK'e açık mektup

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, TÜİK Başkanı Mehmet Aktaş'a açık mektup gönderdi.

TÜİK'in, ulusal ve uluslararası alanda taşıması gereken saygınlık ve güvenilirlikle, Türkiye açısından büyük önem taşıyan, kritik bir kurum olduğunu belirten Böke, aralık ayında duyurulan "milli gelir hesaplarındaki revizyonun" ardından ortaya konulan veriler ve revizyonun, kamuoyunda "büyük ve haklı bir tartışma yarattığını" ifade etti.

Böke, ortaya çıkan yeni serinin, ulusal ve uluslararası alanda güvenilirlik ve tutarlılık açısından kuşku yarattığını belirterek, revizyon sonucu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) değeri ve büyümesinin özellikle 2011'den sonra, eski serinin çok üzerinde olduğunu kaydetti.

Sektörlerin toplam içindeki paylarında değişiklikler gözlemlenirken, yatırım ve tasarruf oranlarının da yukarı yönlü revize edildiğini söyleyen Böke, şu ifadeleri kullandı:

"Bu tutarsızlıklar ve değişiklikler, GSYH rakamlarının ve bu rakamları kullanan analizlerin doğruluğuna gölge düşürmektedir. Söz konusu değişikliklere ilişkin gerekçeler de ikna edici değildir. Bugün gelinen noktada, TÜİK’in güvenilirliği ve saygınlığına ilişkin vazgeçilmez ilkelerin daha fazla yıpranmaması, Türkiye ekonomisi üzerine yapılmasına ihtiyaç duyulan ve duyulacak güvenilir ve sağlıklı çalışmaların engellenmemesi, uluslararası bilim dünyasında ülkemizin de saygınlığının zarar görmemesi açısından konunun derhal yeniden ele alınması gerekmektedir. TÜİK'i, konusunda uzman iktisatçı ve akademisyenlerin de yer aldığı bir çalışma başlatmaya, bu çalışmayla söz konusu 'istatistiki iyileştirme' ve bunun sonucunda ortaya çıkan yeni veri setini yeniden değerlendirmeye davet ediyoruz. Bağımsız, tarafsız, bilimsel sonuçlar ortaya koyacak böyle bir çalışma, TÜİK rakamları üzerinde oluşan gölgeyi de ortadan kaldıracaktır."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap