8 °C

DEİK'in yeni yapısına AYM onayı

DEİK'i yeniden yapılandıran kanuni düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne açılan dava reddedildi.

DEİK'in yeni yapısına AYM onayı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nu (DEİK) yeniden yapılandıran kanuni düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne açılan dava reddedildi. 

DEİK tarafından yapılan açıklamada, DEİK'i yeniden yapılandıran kanuni düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davanın reddedildiği ve gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlandığı kaydedildi. 

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, DEİK'in faaliyetlerini olumlu etkileyecek bu kararı büyük bir mutlulukla karşıladıklarını belirtti. 

DEİK'in bundan sonra da üyelerinden aldığı destek ve güçle çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüreceğini ve dün olduğu gibi gelecekte de ülke kalkınmasına hizmet edeceğini dile getiren Vardan, şunları kaydetti:  

"1986 yılında rahmetli Özal'ın kurulmasını talep ettiği DEİK, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi adına üretim ve ihracata yönelik uluslararası yatırımın özendirilmesi, çeşitli ülkelerde farklı sektörlerde stratejik çalışmalar hazırlanması ve küresel ekonominin aktif bir oyuncusu olmak hedefiyle çalışmaktadır. Bu faaliyetler ülkemizin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında oldukça büyük önem taşımaktadır. Bizce, ekonominin tüm aktörleri aynı hedefler doğrultusunda koordinasyon ve yoğun diyalog içerisinde çalışmalıdır." 

"DEİK daha geniş bir temsil imkanına kavuştu"
 
Ömer Cihad Vardan, geçen yıl yapılan hukuki düzenlemenin ülke hedefleri bağlamında DEİK'in kurucu kuruluş ağını genişlettiğini ve daha katılımcı ve kapsayıcı bir yapı ortaya çıkardığını ifade etti.  

Yeni yapısıyla DEİK'in ülke bazında daha geniş bir temsil imkanına kavuştuğunu vurgulayan Vardan, şöyle devam etti:  

"DEİK, aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı ile oluşturulan sıkı koordinasyon sayesinde yurt dışında Türk özel sektörünü temsil edecek tek yetkili kurum oldu. Özellikle yurt dışında kafa karışıklığının ortadan kalkmasına vesile olan ve dış ekonomik ilişkilerde devletin de yanında olacağı bu modeli iş dünyası da benimsedi. Bizler, göreve geldiğimiz günden bu yana aradan geçen yaklaşık dokuz aylık dönemde hem altyapı çalışmalarımızı tamamlamaya çalıştık hem de dış ekonomik ilişkilerde bizden talep edilen ve konseylerimizin planladığı faaliyetleri eksiksiz organize etmeye gayret ettik.  

Geldiğimiz nokta itibariyle, DEİK, bir günde eş zamanlı olarak 3-4 farklı organizasyonu  yurt içi ve yurt dışı farklı bölgelerde yapabilir hale geldi. Bütün bu çalışmalar neticesinde, bu dönemde üye sayımızda da yüzde 12 oranında bir artış sağladık. Ayrıca altını çizmek gerekirse, tüm bu faaliyetleri sadece üyelerimiz, kurucu kuruluşlarımız ve program katılımcılarımızın katkı ve destekleriyle gerçekleştirdik." 

Vardan, "Anayasa Mahkemesi'nin kararının ülkemiz adına hayırlı olmasını ve dış ekonomik ilişkilerle ilgili güzel hizmetlere vesile olmasını diliyor, bugüne kadar desteklerini esirgemeyen tüm üyelerimize, kurucu kuruluşlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.  

Kurul'un hukuki alt yapısını şekillendiren ve 10 Eylül 2014 tarihli 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 142. Maddesiyle DEİK yeniden yapılandırılmıştı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap