7 °C

Deri ihracatında hedef 7,5 milyar dolar

Bursa İhtisas Deri OSB Başkanı Aygüler, deri sektörüne gerçekten önem verilmesi halinde ihracatın 5 misli artacağı ve orta vadede 7,5 milyar dolar civarında olacağını açıkladı.

Deri ihracatında hedef 7,5 milyar dolar

Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Rıfat Aygüler, Türkiye'deki deri sektörünün geleceği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya deri ihracatının 250 milyar dolar civarında olduğuna işaret eden Aygüler, Türkiye'nin deri ihracatının da 1,5 ile 2 milyar dolar arasında bulunduğunu kaydetti.

Geçen yıl deri ihracatının 1 milyar 400 milyon dolar civarında gerçekleştiğini hatırlataan Aygüler, "Deri sektöründe Avrupa'da ikinci sıradayız. Deri sektörüne gerçekten önem verilirse deri ihracatının 5 misli artacağı ve orta vadede 7,5 milyar dolar civarında olacağı kanaatindeyim. Devletimiz, sektör temsilcileri ve üyeleri üzerine düşeni yaptığı zaman orta vadede yani 5-6 yıllık bir süreçte 7,5 milyar dolarlık ihracata varabileceğimize inanıyorum. Bunun için yapılması gereken en önemli şey sektöre teşvik vermek ve sektörü bir bölgede toplamak" diye konuştu.

"Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın ana üretim merkezi olmayı hedefliyoruz"

Bursa İhtisas Deri OSB olarak ana merkez olmayı vizyon olarak belirlediklerini aktaran Aygüler, şöyle konuştu:

"İhtisas Deri OSB yönetim kurulu ve müteşebbis heyeti olarak kendimize bir hedef belirledik. Biz Türkiye'nin GSYH'sinin 800'de 1'i olmayı hedefliyoruz. Şu anda bölge olarak gayri safi yurt içi hasılaya katkımız 250 milyon dolar civarında. Biz inşallah bu rakamı 1,5 milyar dolar civarına çıkarmayı vizyon olarak belirledik. Bunu orta vadede başaracağımıza inanıyorum. Bu vizyona ulaşmak için de bölgemizin ana üretim merkezi olması gerekiyor. Bölgemizi ana üretim merkezi yapabilmemiz için ilave alana ihtiyacımız var. Bakanlığımızla bu konuda görüştük.

Bürokratlarımız talep toplamamızı söyledi. Talepleri topluyoruz. Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın ana üretim merkezi olmayı hedefliyoruz. Dericilik sektörü Bursa'da yüzlerce yıldır var. İş gücü kaynaklarımız, ham maddeye yakınlığımız ve bu alandaki tecrübemizle Bursa dericilik sektörünün ana merkezi olmak için ideal bir şehir. Biz de bu amaçla çalışıyoruz. Bu çabalarımız sonunda bölgemiz, üreticilerimiz, Bursa ve Türkiye kazanacak." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.