Devletten "yer altı"na 1,5 milyar lira yatırım

Madencilik alanında en fazla kaynak 815 milyon lira ile TPAO'nun oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kamunun madencilik sektörü için bu yıl ayırdığı yatırım tutarı, toplam 54 proje için yaklaşık 1,5 milyar lira oldu.

Kalkınma Bakanlığı'nca hazırlanan 2016 Yılı Yatırım Programı'ndan yapılan derlemeye göre, bu yıl gerçekleştirilecek kamu yatırımları arasında 1 milyar 480 milyon 668 bin liralık yatırım bütçesi madencilik sektörüne gitti. Kamu kurum ve kuruluşları bu yıl madencilik sektöründe 54 proje uygulanacak.

Madencilik alanında en fazla kaynak 815 milyon lira ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğü'ne ayrılacak. TPAO'nın sadece bu yılki 5 projesi için 788 milyon 559 bin liralık harcama yapılacak. 

Sektörde en fazla kaynak ayrılan ikinci kurum, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü oldu. Kurumun 6 projesi için 233 milyon 868 bin liralık kaynak ayrıldı. 

Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü de madencilik sektöründe en fazla kaynak ayrılan kurumlar arasında yer aldı. Sektördeki yatırımların 10'unu üstlenen genel müdürlüğe, 145 milyon lira kaynak tahsis edildi. 

Yerli kömür üretiminde Türkiye'nin en önemli kamu kuruluşları olan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü de madencilik sektöründe bu yıl 11 projeye imza atacak. 

TKİ'nin 6 projesi için 90 milyon lira kaynak kullandırılacak. TTK'nın 5 projesi için ise 10 milyon lira ayrıldı. 

Proje sayısının fazlalığıyla dikkati çeken Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, yıl boyunca 11 proje için çalışma yürütecek. Kuruma, projelerini gerçekleştirebilmesi için 90 milyon liralık kaynak kullandırılacak. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na ise 3 proje için 6 milyon 800 bin lira kaynak aktarıldı. 

Kalkınma Bakanlığı, geçen yıl kamu madencilik sektörüne 2 milyar 16 milyon lira, 2014 yılında ise 1 milyar 977 milyon 700 bin lira ayırmıştı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir