Diyarbakır ve Batman iş dünyası Kuzey Irak ile ticareti büyütecek

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Batman Ticaret ve Sanayi Odası, Süleymaniye Ticaret Odası ile iki ayrı ticaret işbirliği protokolü imzaladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MAHİR SOLMAZ

DİYARBAKIR - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Batman Ticaret ve Sanayi Odası, ticarette iş hacmini artırmak için Süleymaniye Ticaret Odası ile işbirliği protokolü imzaladı.

DTSO öncülüğünde, Batman Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin de aralarında yer aldığı 80 kişilik iş insanları heyeti, Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Kuzey Irak ile ticaret hacmini genişletmek için DTSO Başkanı Mehmet Kaya ile Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Süleymaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Yasin Rahim ile iki ayrı ticaret işbirliği protokolü imzaladı.

İmza töreninde Türkiye ile var olan ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Süleymaniye Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Yasin Rahim, bunun için iş insanlarının gayret göstermesi gerektiğini söyledi. Oda olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Rahim, "İlişkilerimizin düzelmesini ve Türkiye'nin buraya yatırım yapmasını arzuluyoruz. Ticaretimizin daha da gelişmesi için Türkiye'nin Süleymaniye havaalanına uyguladığı ambargonun kaldırılmasını ve uçak seferlerinin başlatılmasını istiyoruz. Bu konuda sizlerden de destek bekliyoruz. Ayrıca Türkiye'nin Erbil'de olduğu gibi Süleymaniye'ye de bir banka şubesi açmasını istiyoruz. Bunun açılması durumunda Türk işadamları bölgeye yatırımlarını arttırır ve ticaretimiz gelişir" dedi.

Bölge kalkınır

Diyarbakır Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise sürecin Ortadoğu'da ekonomiyi öne çıkarma süreci olduğunu ifade ederek, imzalanacak protokol ile bunun ilk adımını atacaklarını söyledi. Kaya, "Bu işbirliği hem ülkelerimizi kalkındırma hem de ekonomimizi güçlendirme anlamında önemli. Kürtlerin, Arap ve Türklerle geliştireceği ekonomi, bölgeyi de kalkındıracaktır. Ülkelerimiz arasında zaman zaman siyasi sıkıntılar olabilir ama bu ticaretimizi etkilememeli. Kararlı duruşumuz ülkelerimiz arasındaki sıkıntıyı da minimize edecektir" diye konuştu.

TOBB ve TBB geliyor

Bölgede alınacak güvenlik önlemlerinin ticareti engellememesi gerektiğine de işaret eden Kaya, "Süleymaniye Havaalanı ile ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Diyarbakır-Erbil, İstanbul-Süleymaniye uçuşlarının yeniden başlatılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ticaret Bakanı ile bu konuyu görüştük. Yakın zamanda önemli bir mesafe alınacağını umit ediyoruz. Ayrıca 29 Kasım tarihinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Diyarbakır'da tüm bankaların genel müdürlerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda Süleymaniye'ye banka şubesi kurulması konusunu konuşacağız. Bankaların buraya gerekli yatırımı yapmalarını sağlamak için girişimlerde bulunacağız" dedi.

Etiketler