e-ticaret sektörüne 'kopyala-yapıştır' içerik uyarısı

Wordapp Üst Yöneticisi Arel, e-ticaret sitelerindeki kopyala yapıştır içerikler hakkında, "İnternetten düzenli alışveriş yapan kullanıcılar yeterli açıklaması bulunmayan ürünlere olumsuz yaklaşıyor" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

E-ticaret siteleri için yazılı içerik üreten Wordapp Üst Yöneticisi (CEO) Cem Akbar Arel, e-ticaret sitelerinde kopyala yapıştır içeriklerin tüketicileri o sitedeki ürünlerden soğuttuğuna işaret etti.

Arel, dünyadaki e-ticaret pazarının 2,3 trilyon euro düzeyinde olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin e-ihracat hacminin ise 4 milyar euro civarında seyrettiğini belirtti.

Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için e-ihracatın önemine değinen Arel, satılacak ürünün doğru kelimeler ile anlatılması gerektiğine dikkati çekti. 

"Bir kahve makinesi tüm sitelerde aynı açıklama ile sunuluyor"

Online işletmeler arasındaki rekabet arttıkça özgün içeriğin önem kazandığına işaret eden Arel, internette satılan bir ürünün farklı sitelerde, aynı tanıtım ve ürün açıklaması ile pazarlanmasının e-ticarette karşılaşılan en büyük hata olduğunu söyledi.

"Bir kahve makinesi tüm sitelerde aynı açıklama ile sunuluyor." diyen Arel, kullanıcıların ürün yorumlarının yanı sıra özgün bilgilendirmeleri önemsediğini söyledi.

Arel şunları kaydetti:

"Ürünün teknik özellikleri hakkında yazılı içerik girme işi ciddiye alınmalı. Tüm dünyada internet üzerinden düzenli alışveriş yapan kullanıcılar yeterli açıklaması bulunmayan ürünlere olumsuz yaklaşıyor. Özgünlük yoksa, e-ticarette bir tık geride kalırsınız.

E-ticaret alanında büyümeyi planlayan KOBİ'ler özellikle bin bir emekle ürettiği ya da satışını yaptığını ürünlerini kopyala yapıştır yazılı içeriklerle gölgelememeli.Ürün açıklaması olan ürünlerin satılma oranı, olmayana göre yüzde 350 daha fazla. Eğer içerikler iyice araştırılarak gerçek bilgiyle donatılmış halde yaptığınızda online alışveriş severler sizi tutacaktır. Biz dünya genelindeki 11 bin yazarımızın oluşturduğu tüm içerikleri Copyscape uygulaması ile özgünlük kontrolünden geçiriyoruz."

"Kullanıcılar yeterli açıklaması bulunmayan ürüne olumsuz yaklaşıyor"

Online işletme sayısının her geçen gün arttığı dünyada firmaların ürünlerini ve hizmetlerini online ortamda da satabilmek istediğini aktaran Arel, "Hal böyle olunca pazardaki rekabet artıyor, firmalar müşterinin karşısına rakiplerinden daha önce çıkmak istiyor. Bunun için markaların uygulaması gereken en kritik nokta, satılan ürünü doğru ve özgün içerikler ile tüketiciye anlatmak oluyor." ifadelerini kullandı.

Arel, bu noktadan hareketle hali hazırda 11 binin üzerinde serbest çalışan (freelance) yazarı bulunan Wordapp'in online işletmeler için 25 farklı dilde özgün içerik üretimi yaptığını kaydetti.

Arel girişimine ilişkin şu bilgileri verdi:

"Orta vadede dünya genelindeki 30 bin e-ticaret şirketinin içerik platformu haline gelmeyi hedefliyoruz. Tüketiciler sadece ürün fotoğrafının ve fiyatının yer aldığı sitelerden alışveriş yapmıyorlar. Marka hangi ülkeye yönelik strateji geliştiriyorsa, ürün içeriklerinin o ülkelerde yaşayan serbest yazarlarımız tarafından kendi dillerinde hazırlanmasını sağlıyoruz. Avrupa pazarına giriş yapmak isteyen bir çok Türk markasına da bu anlamda hizmet vermeye başlıyoruz."

Bu konularda ilginizi çekebilir