13 °C

”Eğitime ayrılan payın artırılması şart”

Palandöken, okula başlayacak bir öğrenci için 36 ile 40 kalem arasında harcama yapıldığını kaydetti

”Eğitime ayrılan payın artırılması şart”

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okula başlayacak bir öğrenci için 36 ile 40 kalem arasında bir masrafın maliyetinin 400-500 YTL'den başladığını bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, yeni eğitim-öğretim döneminin açılmasıyla okula başlayacak bir öğrenci için 36 ile 40 kalem arasında harcama yapıldığını, bunun maliyetinin 400-500 YTL'den başladığını ifade etti. Vatandaşlara Çin mallarından uzak durmaları ve "mahalle esnafından alışveriş yapmaları" önerisinde bulunan Palandöken, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara hitap eden kırtasiye ve tekstil ürünlerinde sağlıklı ve kaliteli ürünlerin seçilmesini tavsiye etti.

Türkiye'de her 23 öğrenciye bir öğretmen düştüğünü, eğitime ayrılan payın yüzde 3.3 ile dünya ortalamasının altında kaldığını belirten Palandöken, "Bakanlığın bütçesinden yatırıma, yüzde 0.58 gibi bir pay ayrılmaktadır. Yeni okul ve derslik ihtiyacının bu ayrılan payla tamamlanması mümkün değildir" dedi.

Okul yapımına geçen yıl halkın 252 milyon YTL katkı yaptığını, 14 bin 792 dersliğin yüzde 24'ü oranına denk gelen 3 bin 530 dersliğin vatandaşın yardımıyla açıldığını kaydeden Palandöken, bu durumun eğitime ayrılan payın artırılmasının şart olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap