21 °C

Ekim'de zam şampiyonu 'bayan giyim'

Kış sezonuna ait yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle İstanbul'da bayan kazağı ve bayan elbisesinin fiyatı yarıdan fazla arttı

Ekim'de zam şampiyonu 'bayan giyim'

 

İSTANBUL - İstanbul'da geçen ay fiyatı en fazla artan ürün bayan kazağı ve bayan elbisesi oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ekim ayında ve yıllık bazda İstanbul'da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Ekim ayında fiyatlarında artış görülen madde sayısı 127 oldu. Geçen ay giyim harcamaları grubunda kış sezonuna ait yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi nedeniyle bayan kazağı yüzde 66,97 artış oranıyla fiyatı en fazla artan ürün olurken, bunu yüzde 53,72 ile bayan elbisesi, yüzde 51,17 ile çocuk paltosu ve yüzde 46,56 ile erkek süveteri izledi.

Geçen ay itibariyle yıllık bazda gıda harcamaları grubunda yer alan mercimek, ürün azlığına bağlı olarak yüzde 78,25 ile fiyatı en fazla artış gösteren madde oldu. Yıllık bazda bulgurun fiyatı yüzde 71,04, balığın fiyatı yüzde 62,56, pirincin fiyatı ise yüzde 55,38 oranında arttı.

Fiyatı en çok düşen ürün; elma

Toplam 22 maddenin fiyatında azalma gözlenen Ekim ayında mevsimsel özelliklere bağlı olarak ürün fazlalığı yaşanan elma yüzde 10,71 oranındaki düşüşle fiyatı en fazla azalan madde oldu.

Elmayı, yüzde 10,06 ile fındık, yüzde 9,31 ile havuç ve yüzde 9,17 ile maç giriş ücreti izledi.

Yıllık bazda, boğaz köprüsü geçiş ücreti yüzde 30,67 ile 2008 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre fiyatı en fazla azalış gösteren ürün oldu. Fiyatlarında yıllık bazda en çok düşüş gözlenen diğer ürünler yüzde 21,13 ile kadın terliği, yüzde 19,01 ile erkek süveteri ve yüzde 18,53 ile kadın geceliği olarak sıralandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.