16 °C

Ekonomi yönetimi büyüme verisini değerlendirdi

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye'nin sanayileşerek büyüdüğünü belirterek, bunun çok önemli olduğunu dile getirdi. Şimşek, "Büyüme verisindeki tek olumsuz yan dış talebin katkısındaki düşüş" dedi. Bakan Zeybekci ise, "Büyüme performansı söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu" diye konuştu.

Ekonomi yönetimi büyüme verisini değerlendirdi

Türkiye ekonomisi, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11.1 büyüdü.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan büyüme rakamını değerlendirdi. 

Mehmet Şimşek, TRT Haber'de katıldığı programda, "İlk 9 ayda 7,4 gibi çok güçlü bir büyüme söz konusu, 4. çeyrekte de devam ediyor. Yılın tamamında yüzde 5,5 hedefin epey üzerinde bir büyüme olabilir, rakamlar yüzde 6,5 bir büyümeye işaret ediyor. Büyüme hem yüksek, hem kapsayıcı, istihdam yaratan bir büyüme. Tarımın büyümeye katkısı sınırlı, dolayısıyla Türkiye sanayileşerek büyüyor, bu da çok önemli" diye konuştu. 

Bir tek bu olumsuz görülebilir

Şimşek, "3. çeyrekte dış talebin katkısı oldukça düştü, bir tek olumsuz bu görülebilir, bu da iç talebin güçlü olmasından kaynaklanıyor" dedi.

Zeybekci: Söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, nisan ayından bu yana iki noktayı vurguladıklarını hatırlatarak, "Birincisi uluslararası kuruluşlar tahminlerini bir bir artıracak. İkincisi Türkiye 3. çeyrekte G-20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülke olacak" ifadelerini kullandı. 

Zeybekci, "Türkiye, 3. Çeyrekte yüzde 11,1’lik rekor büyüme performansıyla söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu" diye konuştu.

"Dünyadaki trend bizi destekliyor" 

Daha sonra Bloomberg HT canlı yayınına katılan ve burada soruları yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci büyüme verisinin tam istedikleri gibi geldiğini belirtti. Zeybekci "Bu büyüme planlanarak, bilerek yapılan bir büyümedir. Verdiğimiz desteklerin, yatırımlarla ilgili politikaların başarılı bir sonucudur" dedi.

Bakan Zeybekci, "Yıl sonu itibariyle yüzde 6.7-6.8 civarında büyümeyi yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Hatta yüzde 7 civarında bir büyüme bizim için sürpriz olmayacaktır" açıklamasını yaptı.

Zeybekci, "Dünyada büyümeyle ilgili trend, dış ticaretimiz bizi destekler durumda. Gelecek sene yatırımlar ve ihracat büyümemize destek vermeye devam edecek. İhracatla ilgili de yıl sonu beklentilerimiz oldukça iyi" şeklinde konuştu.

Elvan: Sıkı para politikası sürecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2017 genelinde 6-7 bandında bir büyüme beklediklerini bildirdi.

Elvan, "Enflasyon oynaklığının azalacağı, kurun dengeye oturacağını düşünüyoruz. Türkiye 2017 yılında yüzde 7'ye yakın bir büyüme gerçekleştirecek. Enflasyonda 2017 Aralık-2018 Mart ayları arasında aşağı yönlü bir hareket olacak" diye konuştu. Elvan sıkı para politikasının süreceğini dile getirdi.

Karahan: Büyüme, ekonominin şoklara direncini gösterdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan, büyüme rakamlarının, ekonominin şoklara olan direncini gösterdiğini belirtti ve ekonomik güvenin geri gelerek büyümeyi destekleyeceğini söyledi.

TCMB'nin sıkı duruşunun önemli olduğunu belirten Karahan, Merkez'in net bir biçimde bağımsız olduğunu vurguladı. Karahan'a göre, TCMB, enflasyon konusunda kararlılığın altını çiziyor.

Karahan, ayrıca, Türkiye ekonomisinin fazla ısındığına yönelik risklerin azaldığının altını çizdi ve mali politikaya ilişkin, hükümetin mali disiplini 2018 yılında koruyacağını dile getirerek Türkiye'de genişlemeci mali politikaya artık ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Gedikli: Dünya rekoru büyümeyi lütfen küçümsemeyelimGedikli: Dünya rekoru büyümeyi lütfen küçümsemeyelim

Ertem: Türkiye büyümede dünya rekoru kırdıErtem: Türkiye büyümede dünya rekoru kırdı

Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüdü!Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüdü!

Ekonomistler büyüme için ne düşünüyor?Ekonomistler büyüme için ne düşünüyor?

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap