18 °C

”Ekonomide milliyetçilik gerekiyor”

MHP Grup Başkanvekili Vural, Kahramanmaraş'ta düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı

”Ekonomide milliyetçilik gerekiyor”

 

KAHRAMANMARAŞ - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ekonomik sorunların, milliyetçi düşünerek ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

Vural, Kahramanmaraş'ta düzenlediği sohbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye ekonomisinin iyi yönetilmediğini, hükümetin ekonomik kriz karşısında ciddi bir tedbir almadığını öne süren Vural, "Hükümet küreselleşmeci düşünüp yerel davranıyor. Sorunlardan kurtulabilmek için ekonomide milliyetçilik gerekiyor" dedi.

Vural ekonomide milli düşünmenin gerekliliğini şöyle savundu:

"Neden gerekiyor. Çünkü ben buranın işsizine iş bulmak zorundayım. Çünkü ben buradaki insanların refahını artırmak zorundayım. Çünkü ben buradaki müteşebbisin gücünü artırmak zorundayım. Onun için milli düşünmemiz lazım. Hükümetle bizim aramızdaki temel farklılık şudur. Hükümet küreselleşmeci düşünüp yerel davranıyor. Biz ise milli düşünüp küreselleşmeyi fırsat olarak değerlendiren bir siyasal hareketiz. Onun için milli düşünüp küresel hareket etmemiz gerekiyor. Hükümet ise küresel düşüncelerin genel aktörü gibi davranıyor. Onun için kaynaklarımız yabancılaşıyor."

Bugün Türkiye'nin gündeminde yoksulluk ve yolsuzluk olduğunu, bu mücadelenin her platformda sürdürülmesi gerektiğini iddia eden Vural, "Biliyorsunuz birçok belediyelerde bu tür konular gündeme geliyor. Anladığım kadarıyla bu tip proje olarak uygulanıyor maşallah. Her belediyede bir tip proje var. Ankara Büyükşehirde var. Ben bunu başka illerde de müşahede ettim. Bursa'da da var" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği "Karanlık odalarda nasıl başbakan oldun" sorusunun hatırlatılması üzerine Vural, şöyle konuştu:

"Bizim böyle bir polemik yapma niyetimiz yok ancak bizim aradığımız şey şudur. Milli irade. Milletin oyuna başvuruyoruz. Milletin oyunu aldıktan sonra başka hangi odaklar acaba bu iradeyi yönlendiriyor. Bizim aradığımız budur. Gerçekten şu soruyu merak ediyoruz.

Biliyorsunuz Sayın Başbakan'ın seçme yeterliliği yoktu. 10 Aralık 2002 tarihinde Oval Ofisin merdivenlerinde ABD Başkanı Bush ile görüştü. Merak ediyoruz bu görüşmeyi kimler hangi karanlık odalarda hazırladı. CHP bu konuda biliyorsunuz desteği sağladı. Aynı odaklar iki siyasi partiyi de etkiledi mi?"

Vural, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

"Obama medeniyetler ittifakı münasebetiyle Türkiye'ye geliyor. Biliyorsunuz Ermeni iddiaları yine ABD Temsilciler Meclisine getiriliyor. Ermenistan sınırının açılması ile ilgili girişimler var. Bu konuda Azerbaycan halkı da ayaktadır. Muhtemelen Obama ile görüşmelerin ardından Ermeni sınırının açılması konusunda bir anlaşma imzalanması mümkündür. Ermeni iddialarının kabulüne yönelik bir tehdide karşılık 'Ermeni sınırlarını açıyoruz ilişkilerimiz iyi olacak' diyerek taviz vermek istiyorlar."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap