8 °C

Elvan: Sanayi üretimi ekonomik canlanmanın işareti

Bugün açıklanan sanayi üretimi verisini değerlendiren Bakan Elvan, "Sanayi üretimindeki canlanma 2017 yılı büyümesini yukarı yönlü destekliyor" dedi. Elvan ayrıca, hükümet tarafından hayata geçirilen tedbirler ve teşviklerin etkisini gösterdiğini ifade etti.

Elvan: Sanayi üretimi ekonomik canlanmanın işareti

Sanayi üretimi, nisan ayında piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde geldi. Sanayi üretimi nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 2.3 artış gösterdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yaptığı yazılı açıklamada, "Beklentilerin üzerinde gelen sanayi üretimi rakamları, üretimde çarkların yeniden hızlı bir şekilde dönmeye başladığının göstergesidir. Bu, hükümetimizin ekonomi alanında attığı adımların meyvesini verdiğinin de apaçık bir işaretidir" dedi.

Alınan tedbirler, teşvikler ve Kredi Garanti Fonu uygulamasının imalat sanayi üretimine yansıdığına dikkat çeken Elvan ihracattaki artışın da sanayi üretimini destekler nitelikte olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Sanayi üretimindeki canlanma 2017 yılı büyümesini yukarı yönlü desteklemektedir. Türkiye tekrar ivme kazanan ekonomik büyümesiyle yükselen piyasa ekonomilerinden pozitif yönde ayrışmaktadır. Uluslararası kuruluşların Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmeleri de bunun bir göstergesidir. 2017 yılı ekonomimiz için her açıdan parlak bir yıl olacaktır."

Sanayi üretiminde nisanda güçlü artışSanayi üretiminde nisanda güçlü artış

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.