28 °C

Elvan: Sanayi üretimi güçlü büyümeye işaret

Sanayi üretimi verilerini değerlendiren Bakan Elvan, "Sanayi üretiminde ortaya çıkan rakamlar Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesini sürdüreceğine işaret etmektedir" dedi.

Elvan: Sanayi üretimi güçlü büyümeye işaret

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye ekonomisinin iyi yolda olduğunu ve birçok göstergede son yılların en iyi rakamlarına ulaşıldığını belirterek, "Sanayi üretiminde ortaya çıkan rakamlar Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesini sürdüreceğine işaret etmektedir." ifadesini kullandı.

Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, temmuz ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Sanayi üretiminin temmuzda beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 artış gösterdiğini anımsatan Elvan, söz konusu artışın son 6,5 yılın en yüksek artışı olduğuna işaret etti.

Elvan, ortaya çıkan rakamın Türkiye ekonomisinde işlerin yolunda gittiğinin, sanayide çarkların hızla döndüğünün önemli bir göstergesi olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artışlar yüzde 28,4 ile dayanıklı tüketim malı üretimi ve yüzde 24,1 ile sermaye malı üretiminde gözlenmiştir. Sermaye malı üretiminin sanayi üretimi büyümesine katkısı 4,4 puan olarak gerçekleşmiştir. Sermaye malı üretimindeki bu artış, yatırımlardaki canlanmanın önemli bir işaretidir. İmalat sanayisinde üretim temmuz ayında yıllık bazda yüzde 16 artmıştır. Söz konusu artışta yüzde 31,7 ile mobilya, yüzde 20,2 ile motorlu kara taşıtları ve yüzde 19,3 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı önemli rol oynamıştır. Ekonomimiz iyi yoldadır. Birçok göstergede son yılların en iyi rakamlarına ulaşılmıştır. Sanayi üretiminde ortaya çıkan rakamlar Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde büyümesini sürdüreceğine işaret etmektedir."

Sanayi üretimi beklentilerin üzerindeSanayi üretimi beklentilerin üzerinde

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap