12 °C

Emekliler: Sadaka istemiyoruz

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir: Hükümetin enflasyonu yıllık verilerle düşürdüğü, hatta sıfırladığı hesaplara göre, vereceği para sadaka olur. Sadaka istemiyor, gerçek hakkımızı, yılların karşılığını istiyoruz.

Emekliler: Sadaka istemiyoruz

ANKARA - Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, son bir yıl içerisinde 4 kişilik ailenin insanca yaşayabileceği sınırın ayda 3 bin 372 TL'den 3 bin 600 TL'ye çıktığını vurgulayarak, "Hükümetin enflasyonu yıllık verilerle düşürdüğü, hatta sıfırladığı hesaplara göre, vereceği para sadaka olur. Sadaka istemiyor, gerçek hakkımızı, yılların karşılığını istiyoruz" dedi. 

Türk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir ile Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Nalan Huriye Akcan'ın imzasıyla yapılan açıklamada, yıllardır enflasyon oyunları oynanarak maaşların yerinde saydığı vurgulanarak, "Tüketim malları fiyatları başını almış gitmiş, ancak yıllardır oynanan enflasyon oyunları ile maaşlarımız ise yerinde saymış, fiyatlara yetişememiştir. Acemi Konfederasyonun Akil Genel Başkanının marifetleriyle de enflasyon farkı ödemeden 2014 yılını kapatacak olan iktidar, şimdiden 2015 yılı için yeni enflasyon hesabı arayışlarına girmiş, yeni enflasyon oyununu başlatmıştır" ifadelerine yer verdi. 

Bir yılın tamamı kümülatif olarak hesaplanacak
6 ayda bir alınan enflasyon farkının bundan sonra, senede ilk 6 ayda verileceği ve ikinci 6 ayın sonunda bütün bir yılın tamamının kümülatif olarak hesaplanacağı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: 
"Örnek vermek gerekirse daha önce emeklilere yüzde 3 + 3 zam yapıldığında, ilk altı aylık enflasyon yüzde 1, ikinci altı aylık enflasyon yüzde 5 çıkarsa, emeklilere yılın ikinci yarısı için yüzde 2 enflasyon farkı veriliyordu. Ama şimdi yılın ikinci yarısında enflasyon bütün bir yıl için hesaplanacak ve örnekten yola çıkarak, (1+5=6) yıllık enflasyon yüzde 6, emekliye verilen zam da (3+3=6) yüzde 6 denilecek ve enflasyon farkı verilmeyecek. Böylece emeklinin yüzde 2'lik enflasyon farkı hiç edilmiş olacak. Yeni bir hak gaspı yaşanacak. Daha önce de yazdık enflasyonun kötü etkisini gidermesi için bize enflasyonun yüksek olduğu ay para lâzım. Biz harcamalarımızı o enflasyona göre yapacağız, hükümetin enflasyonu yıllık verilerle düşürdüğü, hatta sıfırladığı hesaplara göre, vereceği para sadaka olur. Sadaka istemiyor, gerçek hakkımızı, yılların karşılığını istiyoruz. Son bir yıl içerisinde 4 kişilik ailenin insanca yaşayabileceği sınır 3 bin 372 TL/Ay'dan 3 bin 600 TL/Ay'a çıktı. Yani ailenin zorunlu harcamaları 228 TL/Ay arttı. Üstelik yaz aylarında olduğumuz için gıda ve giyimin en ucuz olduğu, yakacağın sıfır olduğu aylarda harcamamız 228 TL/Ay artmıştır. Kış aylarında bu rakam daha da büyüyecek. Ama emeklilere koca bir yıl boyunca 140 TL/Ay zam verilecek. Enflasyon verilen zamları eritecek, bu erime telafi edilemeyecek. Bu durumda görülüyor ki 140 TL/Aylık zam, emeklileri kaderlerine terk etmek anlamına gelmektedir." 

Emekliye enflasyonun yarısı kadar zam veren hükümeti insafa davet ediyoruz
Açıklamada, TÜİK'e göre son bir yıl içinde gıda fiyatlarının yüzde 10 zamlandığı belirtilerek, "Önümüz kış. Yani emekliyi bu sene de açlık ve sefalet bekliyor. Biz Türk Emekli-Sen ve Birleşik Emekliler Derneği olarak, emeklilerimizin seslerine kulak verilmesini istiyor, emekliye enflasyonun yarısı kadar zam veren Hükümeti insafa davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap