13 °C

En stresli Türk gençler!

30 ülkenin katılımıyla hazırlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi'ne göre dünyada en çok stresi Türk gençleri hissediyor. Ancak yine de Türk gençleri ebeveynlerinden daha iyi bir geleceğe sahip olacağı konusunda en iyimserler arasında.

En stresli Türk gençler!

2014 yılından bu yana dünya genelinde gençlerin refah seviyesi yüzde 2 oranında artış gösterdi. Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF) tarafından Hilton ortaklığıyla hazırlanan yeni araştırma, dünya genelinde gençlerin refah seviyesinin artmaya devam ettiğini ortaya koyuyor. Gençlerin refah düzeyinin en iyi olduğu ülkeler İsveç, Avustralya, İngiltere ve Almanya olurken, genel durumunun en hızlı iyileştiği ülkeler Hindistan, Peru ve Uganda. Endekste Türkiye 20'nci sırada bulunuyor.

Bu yıl ikincisi yayımlanan Küresel Gençlik Refah Endeksi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30 ülkeyi kapsıyor. 7 kategoride 35 farklı göstergenin incelendiği araştırmaya katılan ülkeler, dünya genelindeki 1.8 milyar kişilik genç nüfusun (15- 29 yaş grubu) yüzde 70’ine ev sahipliği yapıyor. Endeksin amacı ise gençler için yaratılan fırsatların artırılması için küresel farkındalık yaratmak ve gençlerin ulusal ve küresel anlamda ekonomik süreçlere katılımını artırmak.

Dünya genelinde gençlerin yüzde 74’ü istediği işe girebileceğini, yüzde 65’i ise istediği kadar para kazanabileceğini düşünüyor. Türk gençleri ise hem dünyada en yüksek stres seviyesine sahip hem de endekse göre dünyanın en iyimserleri arasında.

Ebeveyenlerinden daha iyi gelecek bekleyenlerin oranı yüzde 71

Endeks, Türkiye’ye dair de dikkat çekici bilgiler ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye genel toplamda 30 ülke arasında en üst sıralarda yer almasa da Türk gençleri iyimserlikleriyle listenin zirvesine yaklaşıyor. Genel sıralamada Türkiye 20'nci sırada bulunuyor. Türk gençleri stres sıralamasında ise ilk sırada bulunuyor.

Yaşamlarının çok stresli olduğunu söyleyen gençlerin oranı Türkiye'de yüzde 72. Türkiye'yi yüzde 67 ile Ürdün ve Japonya'nın izlediği stres kategorisinde dünya ortalaması yüzde 49. Güney Kore, Çin ve Filipinler 'stres' sıralamasında üst sıralardaki diğer ülkeler. Yine de Türk gençlerinin yüzde 71’i yaşam standartlarının ebeveynlerinden daha iyi olacağını düşünürken, bu alanda dünya ortalaması yalnızca yüzde 59. Bu kategoride ilk sırada Nijerya ve Kenya alıyor.

Türk gençlerinin yüzde 78'i düzenli olarak internete bağlanıyor

Türk gençlerinin en çok ön plana çıktığı noktalardan biri de iletişim alanında katettikleri aşama. Endekse göre Türk gençlerinin yüzde 78'i düzenli olarak internete bağlandığını söylüyor ve yüzde 56'sı evde internet erişimi olan bir bilgisayara sahip olduğunu bildiriyor. Diğer yandan yüzde 18’lik genç işsizliği oranı, gençlerin ekonomiye katılımı konusunda atılması gereken adımlar olduğunu da ortaya koyuyor.

Uluslararası Gençlik Vakfı (IYF) Başkanı ve COO’su Susan Reichle ise “Günümüz gençliğinin ihtiyaçlarına cevap verecek işlevsek bir yatırım rehberi oluşturabilmek için öncelikle gençleri dinlemek gerekiyor. Endeks, bu doğrultuda gençlerin bakış açısını objektif verilerle buluşturuyor ve küresel toplumu hızla harekete geçmesi için teşvik etmeyi amaçlıyor” diyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.