13 °C

Enerjisa: Krizin etkileri azaldı

Enerjisa üst yöneticisi CEO'su Wedam, firma olarak yeni projelerinin bulunduğunu belirterek, bir anlamda krizi fırsata çevirmeye çalıştıklarını belirtti

Enerjisa: Krizin etkileri azaldı

KAHRAMANMARAŞ - Enerjisa üst yöneticisi (CEO) Gerhard Wedam, dünyada yaşanılan ekonomik krizin Türkiye'yi de etkilediğine işaret ederek, "krizin etkileri azaldı, ekonomide olumlu gelişmelerin arttığını da yavaş yavaş göreceğiz" dedi.

Kahramanmaraş'ta Ceyhan Nehri üzerinde devam eden hidroelektrik santrali yapımında incelemelerde bulunan Wedam, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Küresel krizin Türkiye'yi çok fazla etkileyeceğini bir yıl önce söylediğini kaydeden Wedam, "Geldiğimiz noktada haklı olduğumu düşünüyorum. Krizin yavaşladığını ve ekonomide olumlu gelişmelerin de arttığını yavaş yavaş görüyoruz. Krizden dolayı ekonominin yavaşladığı da ortada bunu herkes biliyor ama ivme kazanarak bunun yükseleceğini göreceğiz. Yakın dönemde krizin etkileri tamamen ortadan kalkacak diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Yeni projelerimiz var"

Krizin enerji sektörüne etkisi büyük olduğunu ancak enerji sektörü olarak bakıldığında bunun büyük bir şans büyük bir avantaj olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Wedam, "Firma olarak krizi bir anlamda fırsata çevirerek yatırımı artırarak çalışmaları daha da hızlandırdık. Yeni projelerimiz var, bir anlamda krizi fırsata çevirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Enerjisa'nın 2015 yılına kadar hedefinin 5 bin megavat kurulu güce ulaşmak olduğunu hatırlatan Wedam, projelerin toplam tutarının da 6 milyar Avro olduğunu ifade etti.

Wedam şöyle konuştu: "Şu anda zaten yürüyen projelerimiz var. Ceyhan Seyhan havzasında hidroelektrik projemiz beklediğimiz şekilde devam ediyor. Bunun dışında yeni projeler geliştiriyoruz. Doğal gaz ve rüzgar enerjisi ile ilgili de çalışmalarımız var. Ancak bizim için ve Türkiye için önemli olan doğuda hidroelektrik projelerimiz olacak. Türkiye'nin doğusundaki yatırımların ekonomiye ciddi katkıları olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla yeni projeler kapıda."

Güneş enerjisi

Wedam, güneş enerjisi ile ilgili planlama ve araştırma çalışmalarını ciddi şekilde devam ettiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Hedefimiz, en geç 4 yıl içerisinde portföyümüze güneş enerjisini de katmak. Türkiye'nin enerjide arz talep dengesini karşılamak için yatırıma çok ihtiyacı var. O nedenle şu anda sadece Türkiye'ye konsantre olmuş durumdayız ancak bu demek değildir ki Türkiye dışında yatırım yapmayacağız. Bu konuda radarlarımız açık, eğer iyi bir fırsat yakalayabilirsek yurt dışında da yatırıma gidebiliriz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap