10 °C

EPDK'dan "İsrail'le akaryakıt ticareti" iddialarına yalanlama

EPDK'dan yapılan açıklamada "Türkiye aracılığıyla İsrail'e satılan Kuzey Irak ham petrolüne karşılık, Türkiye'nin İsrail'den akaryakıt ithal ettiği kurgusu ve iddiaları tamamen gerçek dışıdır" denildi

EPDK'dan "İsrail'le akaryakıt ticareti" iddialarına yalanlama

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), "Türkiye aracılığıyla İsrail'e satılan Kuzey Irak ham petrolüne karşılık, Türkiye'nin İsrail'den akaryakıt ithal ettiği" iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu bildirdi. 

EPDK'dan yapılan açıklamada, bugün bir gazetede "EPDK İsrail'le akaryakıt ticaretini doğruladı" başlıklı kamuoyunu yanıltıcı nitelikte bir haberin yer aldığı ve bu nedenle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. 

Akaryakıt piyasasının dünyadaki en ticari piyasa olma özelliği taşıdığı ifade edilen açıklamada, 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu ile akaryakıt sektöründe tamamen serbest piyasa koşullarına geçildiği, bu kapsamda yasal koşullarını sağlamak kaydıyla akaryakıt ürünlerinin ithalatı ve ihracatının serbest bırakıldığı belirtildi. 

Türkiye'de geçen yıl toplam 29,3 milyon ton akaryakıtın piyasaya sunulduğunun kaydedildiği açıklamada, bu rakamın 1 milyon 371 bin tonluk kısmının serbest piyasa koşulları kapsamında tamamen özel şirketler tarafından "motorin" ağırlıklı olmak üzere İsrail'den ithal edildiği belirtildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Türkiye'nin İsrail'e bir petrol sevkiyatı gerçekleştirmediği yönünde açıklamaları olduğunun anımsatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Bu kapsamda haberde iddia edilen 'Türkiye aracılığıyla İsrail'e satılan Kuzey Irak ham petrolüne karşılık, Türkiye'nin İsrail'den akaryakıt ithal ettiği' kurgusu ve iddiaları tamamen gerçek dışıdır. 

Kardeş ülkemiz Filistin'in büyük acılar yaşadığı bugünlerde, EPDK Sektör Raporu'nda yer alan verilerin çarpıtılarak bu tarz kasıtlı haberlere konu edilmesi ve bir kesim tarafından kendi niyetlerine alet edilmeye çalışılması büyük bir art niyet taşımaktadır." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.