8 °C

Ertem: Kurdaki volatilite ortadan kalkacak

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Ertem, Türkiye'ye sermaye girişlerinin ilk çeyrekte artış göstereceğini belirterek, kurdaki oynaklığın ortadan kalkacağını söyledi.

Ertem: Kurdaki volatilite ortadan kalkacak

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, ekonomik gelişmeleri ve kurdaki hareketleri yorumladı.

Ertem, NTV'de katıldığı canlı yayında, "Türkiye'ye sermaye girişleri 2017 ilk çeyrek itibarıyla hızlanacak, TL gelişmekte olan ülkelerden olumlu ayrışacak. Kurdaki volatilite 2017 ilk çeyrek itibarıyla ortadan kalkmış olacak" diye konuştu.

İthalatçıların bu seviyelerden dolar talep etmemesi gerektiğini söyleyen Ertem, "Telaşa hiç gerek yok" dedi ve ekledi: "Türkiye'nin sermaye kontrolleri gibi irrasyonel politikalar uygulaması kesinlikle söz konusu değil, bu söylentilere kulak asılmaması gerekiyor."

'Değişiklik olmasa yüzde 0.5 daralma olacaktı'

Cemil Ertem, üçüncü çeyrekte büyümede yaşanan daralmaya ilişkin olarak, "Türkiye ekonomisinde 15 Temmuz ve devam eden siyasi gelişmeler ekonomiye olumsuz yansıdı, ekonomide bir gerileme olacağı bekleniyordu. Metodoloji değişikliği olmasaydı ekonomide yüzde 1.8 değil yüzde 0.5 daralma olacaktı, 15 Temmuz ve devam eden gelişmeler düşünüldüğünde yüzde 0.5 daralma rahatsız edici değildi."

Ertem, "Türkiye'nin yeni bir büyüme hikayesine ihtiyacı var; referandum, başkanlık sistemi tartışmaları yanında büyüme hikayesini de bunlarla beraber tartışmamız gerekli" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Ercan Koc Sn Basdanisman, siz de cok iyi biliyorsunuz ki Türkiye ithalatla degil kendisi üreterek büyüyebilir. alinan 600 MILYAR dolar borc üretim icin degil halka faydasi olayan luzumsuz köprüler ve tüneller icin harcandi.Türkiye bagimsizligini kaybetti. 600 Milyar dolar disborcu olan bir ülkenin bagimsizligindan bahsedebilirmisiniz???Su anad türkiyede yapilanlar "Bir ekonomik tetikcinin itiraflari" kitabi ile birebir örtüsüyor. vaktiniz varsa okuyun ltf. tskler