17 °C

EXPO'ya 187 ülke davet edildi, 38'inden cevap geldi

2016 yılında Antalya'da yapılacak EXPO'ya 187 ülke davet edildi, şu ana kadar 38 ülkeden cevap geldi

EXPO'ya 187 ülke davet edildi, 38'inden cevap geldi

ANTALYA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2016 yılında Antalya'da yapılması planlanan botanik EXPO'ya katılmaları için 187 ülkenin davet edildiğini, bugüne kadar 38 ülkeden cevap geldiğini bildirdi.

Bakan Eker, EXPO 2016 Antalya Ajansı ek hizmet binasının açılış töreninde, 160 yıllık dünya EXPO tarihinde Türkiye'nin ilk kez bir EXPO'ya ev sahipliği yaptığını, bunun da Türkiye tabiatının, tarihinin, turizminin ve tarımının en önemli merkezlerinden biri olan Antalya'da yapılacağını söyledi.

EXPO'ya insanlığın geleceğinin ve umudun sembolü çocuklar ile estetik değerlerin sembolü çiçek temasıyla hazırlanıldığını belirten Eker, "Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bugün 20 Nisan 2014, insan 23 Nisan 2016'da, yani 2 sene sonra Antalya, dünyaya emsal teşkil edecek muhteşem bir etkinliğin açılışına şahit olacak" dedi.  

Altyapı çalışmalarının hızla sürdüğünü, sedde çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, şimdi sedde üstü, yol üstü çalışmalar yapıldığını anlatan Eker, şöyle devam etti:

"Eski pamuk üretme istasyonunun binasını yaklaşık 2 milyon liraya restore ettirdik, ek hizmet binasını yaptık. EXPO yönetiminin bir kısmı bu binada faaliyet gösterecek. Ağaç dikimine ocak ayında başladık, alanda bulunan ağaçların bir kısmının yerleri de proje planına uygun olarak değiştirildi. Projemiz bitti, bin 100 dönümlük alanın nasıl planlanacağı belirlendi."

Bugüne kadar 38 ülke EXPO'ya katılacağını bildirdi

"2016'da Antalya'da yapılacak EXPO'ya 187 ülke davet edildi, şu ana kadar 38 ülkeden cevap geldi" diyen Beken Eker, "Bazıları olumlu cevap yazıyor, bazıları ilave sorular soruyor. Önümüzdeki aylarda bu, çok daha iyi noktaya gelir diye düşünüyorum. Tanıtımlarımız, etkinliklerimiz tüm hızıyla devam ediyor" ifadesini kullandı.

EXPO'nun Antalya ve Türkiye için hem çok önemli bir fırsat hem de önemli bir imtihan olduğunu dile getiren Eker, devletin bütün kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, üreticiler, yetiştiriciler ve Antalyalıların el ele vererek 23 Nisan 2016 tarihinde dünyaya örnek teşkil edecek bir organizasyona imza atılacağını söyledi.

EXPO'nun 6 aylık bir fuar gibi düşünülmemesi gerektiğine dikkati çeken Eker, kulesiyle, göletiyle, bahçeleriyle ve kongre merkezi gibi kalıcı eserleriyle gelecekte de Antalya'da önemli bir yer tutmaya devam edeceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Eker, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak ve diğer davetliler, açılış kurdelesini kesti.

Açılışa Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 15. Uluslararası Antalya Çocuk Festivali dolayısıyla 29 ülkeden Antalya'ya gelen çocuklar da katıldı. Bulgaristan'dan gelen bir çocuk, burada "bereket şarkısı" söyledi.

Açılışın ardından Bakan Eker'in katılımıyla EXPO Yönetim Kurulu Toplantısı başladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap