12 °C

Faiz indirimleri, görüntüyü değiştirmedi

Güne satışlarla başlayan piyasalar, Avrupa ve İngiltere'nin faiz indirimlerine sınırlı tepki verdi

Faiz indirimleri, görüntüyü değiştirmedi

 

İSTANBUL - Gün içerisinde satış baskılı görüntü çizen dünya piyasaları, Avrupa ve İngiltere'den gelen faiz indirimleri ve ECB Başkanı Trichet'in açıklamaları sonrasında da bu görünümünü sürdürdü. İMKB Ulusal-100 Endeks, günü 482 puan ve yüzde 1.73 değer kayıpla 27.373 puandan tamamladı.

ABD seçimlerinin ardından yeniden gündemin ilk maddesi olan 'ekonomik gidişat'a dönen dünya piyasalarında olumsuz tablo yaşanıyor. Açıklanan makroekonomik veriler piyasaları rahatlatan cinsten olmazken, belirsizliğe bağlı temkinli hava yeniden solunmaya başladı. Artan satışlarla geri çekilen endeksler, Avrupa ve İngiltere'den gelen faiz indirimlerine de sınırlı tepki verdi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz oranlarını 150 baz puan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise 50 baz puan indirdi. Böylece; BoE yüzde 4,5 olan faiz oranlarını, yüzde 3'e düşürürken, ECB yüzde 3.75 olan faizi yüzde 3.25'e çekti.

ECB Başkanı Trichet, küresel finansal krizin küresel ve Euro Bölgesi ekonomilerini olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, Avrupa Merkez Bankası'nın yeniden faiz indirimine gidebileceğini bildirdi.

ABD endeksleri de güne düşüşle başlarken, İMKB gün içerisinde en düşük 26.855 puanı gördü ve günü 27.300 bölgesinden tamamladı. Gün sonunda 1 milyar 543 milyon YTL işlem hacmi oluştu. Piyasalar yarın ABD tarım dışı istihdam verilerini takip edecek.

TCELL, %2.44 prim yaptı

Endekste geri çekilme yaşanırken, bilanço bazlı harekete bağlı olarak bugün Turkcell hisse senedinde yükseliş yaşandı. GSM operatörü 3. çeyrek için yüzde 39,7 artışla 728 milyon YTL net kar açıkladı. Gün içerisinde 8.70 YTL seviyesine kadar çıkan TCELL, günü yüzde 2.44 artışla 8.40 YTL seviyesinden tamamladı.

Dolar 1.53 YTL'de dengelendi

Günün ilk saatlerinde 1.54 YTL sevilerine çıkan dolar, öğleden sonra gelen alımlarla gevşedi. Kapalıçarşıda dolar 1.5300 YTL seviyesine gerilerken, euro 1.9580 YTL'ye indi. Uluslararası piyasada euro/dolar 1.2835 seviyesinde yer alıyor.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 23 Haziran 2010 vadeli gösterge tahvilin faizi günü yüzde 21.32 bileşik seviyesinden tamamlarken, yarına valörlü işlemlerde yüzde 21.27 bileşik seviyesine geriledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.