24 °C

Fakıbaba: Marketler arasında taraf tutmuyoruz

Tarım Bakanı Fakıbaba, "Tüm illerde şubesi olan marketleri seçtik. Marketler arasında taraf tutmuyoruz" dedi.

Fakıbaba: Marketler arasında taraf tutmuyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'ucuz et' projesine ilişkin açıklamada bulundu. Fakıbaba, projeye iki marketin dahil edilmesi konusundaki eleştirilere yanıt verdi.

Fakıbaba, "Tüm illerde şubesi olan marketleri seçtik. Marketler arasında taraf tutmuyoruz. Şartname koyduk, ihale ile verdik. Neden bu marketlere verdik, çünkü 81 ilde var. Şimdi İstanbul'da var, Şırnak'ta yok olur mu? İki firma eşit olunca ikisine de verdik. Yoksa 1 firmaya verecektik" dedi.

Fakıbaba, kasapların projeye neden kendilerinin dahil edilmediği yönündeki eleştirilerine, "İki zinciri kontrol etmek var, bir de 50 bin kasabı ayrı ayrı kontrol etmek var" şeklinde yanıt verdi.

Et satışının aylık 6 bin tondan 10 bin tona çıkarılabileceğini söyleyen Fakıbaba, piyasa oturuncaya kadar regülasyona devam edeceklerini belirtti.

Ucuz et projesi kapsamında Et ve Süt Kurumu, A101 ve BİM'e kıymayı kilosu 29, kuşbaşını kilosu 31 liradan satmak koşulu ile dana karkas temin etmeye başlamıştı. ESK'nın ilgili ihalesine 8 firma katılırken, kazanan iki market sözleşme süresince belirtilen fiyatların ve ürünlerin dışında taze kıyma ve kuşbaşı satışı yapamayacak.

Hayvancılıkta küçük aile işletmeleri dönemi

Öte yandan bakanlığın, 23 cazibe merkezi ilinde aile işletmelerine yönelik yeni bir proje üzerinde çalıştığını da söyleyen Fakıbaba, "Kısa zamanda küçük aile işletmelerini devreye sokacağız. Ailede kadınların sigortalı olacağı bir sistem üzerinde çalışıyoruz, kadının ilgileneceği bir sayıda hayvanı vereceğiz. Cazibe merkezleri illerinde olacak, bu 23 ilde düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

ESK Genel Müdürü görevden alındıESK Genel Müdürü görevden alındı

Ucuz et satacak marketler belli olduUcuz et satacak marketler belli oldu

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap