10 °C

Fındık ihracatında rekor beklentisi

TTB Başkanı Köleoğlu: "Fındık ihracatında hedefimiz, tarihimizde ilk defa 300 bin tonun üzerine çıkmaktır"

Fındık ihracatında rekor beklentisi

TRABZON - Türkiye, 2012-2013 fındık ihraç sezonunun 8 ayında 234 bin ton iç fındık ihraç ederek, geçen sezonun toplam ihracatını geride bıraktı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği rakamlarına göre, 1 Eylül 2012-30 Nisan 2013 döneminde 234 bin 329 ton iç fındık ihraç edilerek, karşılığında 1 milyar 338 milyon dolar elde edildiğini belirtti.
İhracatta geçen sezonun aynı dönemine göre 66 bin tonluk artış olduğunu ifade eden Köleoğlu, şöyle devam etti:
"2011-2012 sezonunun tamamında ihraç edilen fındık miktarı 229 bin tondu. 8 aylık dönemde, bu miktarın çok üzerine çıkıldı. Fındık ihracatında hedefimiz yılların rekoru olan 2010-2011 sezonundaki 281 bin tonluk miktarı aşıp, tarihimizde ilk defa 300 bin tonun üzerine çıkmaktır."
Fındıkta hedefin, Türkiye'nin ürettiği fındığın tamamını satabilmesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu, normal şartlarda 800 bin tona kadar çıkabilen üretimin ihraç edilmesi anlamına gelmektedir. Fındık tek kuruş ikame girdisi olmadan, yani ihracatta her kuruşuna kadar net döviz kazandıran bir üründür. Zaten bu özellik de Trabzon'u ülkemizde dış ticaretten net döviz kazanan illerin başına yerleştirmiştir. Böyle bir ürün için her aşamada istikrarlı ve kazandırıcı politikalar izlemeliyiz. Bu da üreticisinden ihracatçısına kadar hesap edilerek oluşturulmuş politikalar demektir."
Köleoğlu, çiftçinin verim ve kaliteyi artırarak, lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığının var olduğu bir sistemde üretim yapması gerektiğini belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Üreticiden sonraki kısımda yer alan manav, fabrikacı ve sanayici aynı zamanda büyük bir istihdam yaratmaktadır. Sektördeki fabrika ve entegre fındık işleme tesislerinde yaklaşık 25 bin kişi çalışmaktadır. Bu nedenle daha fazla ihracat, daha fazla istihdam demektir. İşte bunun için diyoruz ki Türkiye ürettiği fındığın tamamını satabilmelidir. Bunun için başta Çin olmak üzere bir çok pazarda tanıtım noktasında daha aktif olmalıyız. İnanıyoruz ki bu sezon 300 bin ton iç fındık gibi bir rakamla rekora imza atarsak ardı gelecektir. Yani ihracatımız her geçen gün artacaktır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap