Fındık üreticisinin gözü açıklanacak rekoltede

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, tahmin edilen fındık rekoltelerinin bilgi kirliliği oluşturduğunu ve tek elden açıklanacak rekoltenin bağlayıcı olacağını söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık rekoltesine ilişkin, "Tek elden bilgi kirliliği olmadan rekoltenin açıklanacağını, başka açıklamaların bağlayıcı bir unsur olmadığını belirtmek istiyoruz" dedi.

Yaman, Giresun Kalesi'nde, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ile düzenlediği basın toplantısında, son dönemlerde bazı kesimler tarafından rekolte tahminlerinin dile getirildiğini söyledi.

Bu yıl tek elden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gözetiminde oluşturulacak komisyonla rekolte tespitinin yapılacağını anımsatan Yaman, "Bakanlığın gözetiminde kuruluşların katılacağı rekolte çalışması yapılacaktır. Temmuz ayının ilk haftasında rekolte açıklanacak. Tek elden, bilgi kirliliği olmadan rekoltenin açıklanacağını, başka açıklamaların bağlayıcı bir unsur olmadığını belirtmek istiyoruz." diye konuştu.

Yaman, fındık bahçelerinde yoğun şekilde küllenme hastalığı oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Biz ziraat odaları olarak komisyona şu teklifi de sunacağız. Rekolte çalışması yapıp aynı zamanda küllenmeden ne kadar zarar olacağı ve bunun rekolteye ne kadar yansıyacağının da tespitinin yapılmasını ve Bakanlığa sunulmasını istiyoruz. Komisyonda bunun da araştırmasını yapacağız. Küllenme hastalığının da etkisiyle verimde bir düşüş olacağını gözlemliyoruz. Küllenmeden dolayı yüzde 35 bir verim düşüklüğü olacağını tahmin ediyoruz."

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan ise fındıkta bu sezon ciddi anlamda sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, "Tabii sezona 12 lira bandından başlayan fındık 15 liraya çıktıktan sonra 8 lira civarına kadar düştü. Bu, elinde fındık olan üretici açısından büyük kayıplara sebep oldu." şeklinde konuştu.

Bu durumla ilgili Ziraat Odası olarak girişimlerde bulunduklarını dile getiren Karan, "Sektörde tekelleşme söz konusu olduğu için bunun önüne geçemedik. Bunun önüne geçebilmek için müdahale alımı ya da devletin bu işin bir tarafında olması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Karan, alan bazlı destek ödemelerinin 24 Haziran'da başlayacağını anımsatarak, 2016 yılı için de alan bazlı desteğin devam etmesini temenni ettiklerini kaydetti.