11 °C

Fındıkta taban fiyat belirlendi

Bakan Eker, Giresun kalite tombul fındıkta kilogram başına eylülde 4 YTL müdahale alım fiyatı uygulanacağını açıkladı

Fındıkta taban fiyat belirlendi

 

İSTANBUL - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Giresun kalite tombul fındığa eylül ayı için kilogram başına 4 YTL, müdahale alım fiyatı uygulanacağı açıkladı.

Bakan Eker, Ekim-Kasım döneminde kilogram başına 4,5 YTL, aralık ayı ve sonrası için kilogram başına 5 YTL müdahale alım fiyatı uygulanacağı söyledi.

Eker, Levant kalite kabuklu tombul fındığa eylül ayı için kilogram başına 3,90 YTL, kabuklu sivri fındık ve diğer kabuklu fındıklar için de kilogram başına 3,70 YTL müdahale alım fiyatı uygulanacağını kaydetti.

Bakan Eker, Ekim-Kasım döneminde fiyatların kilogram başına 50 Ykr, aralık ayı ve sonrası için kilogram başına 50 Ykr artacağını bildirdi.

TMO, alıma 1Eylül'de başlıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, 1 Eylül 2008 tarihi itibariyle TMO yeni hasat dönemi fındık alımlarına başlayacağını söyledi. 

Fındık alımları için tahminlerimize göre gerekli finansman 1,3 milyar YTL olacağını belirten Eker, üreticilerin, emeklerinin karşılılığını alabilmeleri için kademeli fiyatı dikkate alarak ürünleri satmakta acele etmemelerini istedi.

Bu sezonda yapılacak yeni bir uygulama ile "randevu sistemini" başlatacaklarını da belirten Eker, üreticilerin randevularını internet ortamında "http://randevu.tmo.gov.tr" adresi ile "http://www.tmo.gov.tr" adresinden "fındık-randevu" butonu tıklanarak alacakları gibi, TMO'nun randevu merkezlerinden de randevularını alabileceklerini bildirdi.

Eker, bu çerçevede 1 Eylül 2008 tarihi itibariyle randevu verilmeye, 2 Eylül 2008 tarihi itibariyle ise alımlana başlanacağını kaydetti.

Eker, ürün bedellerinin, ürünün teslim tarihinden itibaren 25 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına tek seferde aktarılacağını bildirdi.

Ulusal Fındık Konseyi: Fiyat beklenti çerçevesinde

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, açıklanan alım fiyatlarının fındık piyasasının beklediği şekilde geldiğini söyledi. Müdahale alım fiyatı uygulanmasının sağlıklı işlemisi için Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) önemli görevler düştüğünü vurgulayan Arslantürk, TMO'nun alacağı fındıklar konusunda hızlı bir ödeme yapmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Arslantürk, "TMO hızlı bir ödeme yapmazsa o zaman piyasa koşulları işleyecektir. O zaman da fındık, açıklanan fiyatın altında işlem görecektir" dedi.

FINDIK-SEN: Üretici cezalandırıldı

Fındık Üreticileri Sendikası (FINDIK-SEN) Genel Başkanı Kutsi Yaşar ise hükümetin eylül ayı için fiyatı 4 YTL belirleyip kademeli fiyat kararı alarak, ürettiği fındığı bekletme şansı olmayan küçük ve orta ölçekli üreticileri adeta cezalandırdığını iddia etti.

Fındık üreticilerinin yarıdan fazlasının 10-12 dönümlük arazi varlığına sahip olduğunu ifade eden Yaşar, şunları söyledi:

"Hükümet Eylül ayı için fiyatı 4 YTL belirleyip kademeli fiyat kararı alarak, ürettiği fındığı bekletme şansı olmayan küçük ve orta ölçekli üreticileri adeta cezalandırmıştır. Açıklanan 4 YTL'lik fiyat, Eylül ayında serbest piyasada fındığın 3 YTL'den işlem göreceğini göstermektedir. Bu dönemde küçük ve orta ölçekli üreticilerden yoğun fındık alacak olan tüccarlar, Aralık ayında bu fındıkları TMO'ya 5 YTL'den satarak karlarına kar katacaklardır."

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in gazetecilerin sorusu üzerine fındığın maliyetinin 2,00 YTL olduğunu söylediğini kaydeden Yaşar, "Sayın Bakan bu maliyet fiyatını hangi kurum ve kuruluşlara hesaplatmıştır? Bize göre Bakanın açıklamış olduğu bu maliyet fiyatı, Bakanlığın kendine bağlı kurum ve kuruluşlara baskı yaparak ısmarlama vermiş olduğu maliyet fiyatıdır" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap