0 °C

Fitch: En fazla risk Türk şirketlerinde

Olası kur geriliminde en fazla riskin Türk şirketlerinde olduğunu belirten Fitch, "Türk şirketleri göreceli yüksek döviz borçları ve düşük hedgeleri ile risk altında" uyarısını yaptı.

Fitch: En fazla risk Türk şirketlerinde

Fitch, kurdaki hareketin EMEA şirketlerine etkisini değerlendirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa'da ekonomik koşulların kademeli olarak iyileşmesinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi şirketlerinin görünümlerini olumlu etkileyebileceğini belirtti. Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada Avrupa'da ekonomik koşulları kademeli olarak iyileşmesinin EMEA bölgesine sermaye akışını güçlendirebileceği belirtildi. 

Makro riskler halen yüksek

Fitch açıklamasında, "Makro riskler halen dikkate değer seviyede ve ekonomik iyileşmedeki herhangi bir ertelenme bölgedeki daha düşük notu olan şirketleri vurabilir" uyarısına yer verildi. 

Açıklamada 2015 yılında çeşitlendirilmiş imalat ve otomotiv sektörünün nakit yaratma konusunda en güçlü gelişmeyi göstereceği, öte yanda petrol ve gaz şirketlerinin düşük enerji fiyatlarının baskısını hissedeceği öngörüsünde bulunuldu. 

EMEA bölgesi şirketlerinin kredi profillerinde asıl belirleyici unsurun sermayenin kullanılma şeklinin olduğu belirtilen açıklamada, "2015 yılında şirket birleşme ve satın almaları artış gösterebilir. Capex'in (sermaye harcamaları) durağan olmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Fitch açıklamasında, EMEA bölgesinde 2015 yılında telekom, medya ve teknoloji, inşaat malzemeleri, eczacılık sektörlerinde ilerideki dönemde şirket birleşme ve satın alımları görülebileceği kaydedildi.  

En fazla risk Türk şirketlerinde 

Düşük büyüme, kur volatilitesi, Avro Bölgesi'nde deflasyonun devam etmesi potansiyelinin gelişmekte olan ekonomilerin şirketleri için 2015 yılında öngörülebilen riskler içerisinde olduğu dile getirilen açıklamada, EMEA bölgesinde kur gerilimi senaryosunda en fazla riskin Türk şirketlerinde olduğu vurgulandı. Açıklamada, "Türk şirketleri göreceli yüksek döviz borçları ve düşük hedgeleri (risklere karşı uygulamalar) ile risk altında" açıklamasında bulundu. 

Fitch açıklamasında gelişmekte olan piyasalarda geniş çaplı bir finansal gerilimin öngörülmediğini belirtilerek, son 10 yıl içerisinde bölgedeki şirketlerin kredi temellerini geliştirdiğini vurguladı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.