8 °C

Gelir testi için son dört gün

Genel sağlık sigortası kapsamındaki zorunlu gelir testi için son gün 2 Ocak. Bu tarihler içerisinde gelir testi yaptırmayan vatandaşlar borçlarını faizli ödemek zorunda kalacaklar...

Gelir testi için son dört gün

Genel Sağlık Sigortası 1 Ocak 2012’de zorunlu hale geldi. O tarihten bu zamana kadar zorunlu gelir testine uyulmaması ve ödenmeyen primler sebebiyle 6 milyon kişi, devlete 10 milyar 35 milyon TL borçlandı.

Daha önce hiç 'gelir testi' yaptırmamış vatandaşların 2 Ocak 2017'ye kadar bu işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu tarihe kadar gelir testi yaptırmayanlar faiz ve gecikme cezası ile karşı karşıya kalacak.

Gelir testi ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılıyor.

Peşin ödemede faiz ve gecikme zammı siliniyor

KPMG Türkiye SGK Hizmetleri Lideri Taner Aydaner GSS’deki son fırsatı anlattı, gelir testini yaptırmayanları uyardı:

“6736 sayılı Kanun’la GSS borçlularına yeni bir şans tanındı. Bu fırsat, daha önce teste girmeyenlere, 2 Ocak’a kadar testi tamamlamaları halinde borçlarının faiz ve gecikme cezası silinerek anaparayı taksitle ya da peşin ödeme imkanı tanıyor. Uygulama, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda gerçekleştiriliyor. 2 Ocak’a kadar testi yaptıranlar kısmi aftan yararlanabiliyor. Teste girdikten sonra çıkan borcunu peşin ödeyenlerin faiz, gecikme zammı ve cezaları siliniyor. Yani borcunun sadece ana parasını ödüyor. Taksitle ödemeyi tercih edenler ise gecikme zammı ile cezadan kurtuluyor.”

Aydaner, “Bunun yanı sıra GSS gelir testine girenler sadece borçtan kurtulmuş olmuyor, borçları nedeniyle hizmetlerinden yararlanamayan bu kişiler, yapılandırma sonrasında ilk taksiti ödedikten sonra sağlık hizmeti almaya da başlayabilecekler” dedi.

'Farklı çalışmalar var'

Bu konuyla ilgili farklı çalışmaların yürütüldüğünü belirten Aydaner, şu bilgiyi verdi: “Bu projeler arasında GSS prim tutarlarının 50 TL’ye sabitlenmesi bulunuyor. Bu çalışmayla birlikte hem vatandaşların ödemesinin hem de SGK’nın takip ve tahsilatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Şu anda gelir testi kapsamında;

Aylık geliri 549 TL’den az olanların primleri devlet tarafından karşılanıyor,
Aylık geliri 549 TL’den 1.647 TL’ye kadar olanlar 65,88 TL,
Aylık geliri 1.647 TL’den 3.294 TL’ye kadar olanlar 197,64 TL
Aylık geliri 3.294 TL’den fazla olanlar 395, 28 TL genel sağlık sigortası primi ödüyor.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap