23 °C

Hayalkırıklığına uğradık

TeliaSonera Dünya Başkanı Per-Arne Blomquist: "Genel Kurulun sonucu bizi büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı"

Hayalkırıklığına uğradık

 

 

İSTANBUL - TeliaSonera Dünya Başkanı Per-Arne Blomquist, Turkcell Genel Kurulu’nun başarısızlıkla sonuçlanmasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, " Ne yazık ki bu sorun tek başımıza aşabileceğimiz bir sorun değil. Sorunun çözüme kavuşabilmesi için diğer iki ortağın da desteğine ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

TeliaSonera’nın uzun süredir devam eden ve uzun zaman önce çözülmüş olması gereken hisse mülkiyeti sorunlarının yine bir Genel Kurulu başarısızlığa uğratmış olmasını üzüntüyle karşıladıklarını belirten Blomquist, " Ana hissedarların anlaşmaları için elimizden gelen her şeyi yapmış bulunuyoruz. Buna rağmen Altimo ve Çukurova, arasındaki açmazı gideremedikleri için, söz konusu çabamızda başarısızlığa uğradık. Ne yazık ki bu sorun tek başımıza aşabileceğimiz bir sorun değil. Sorunun çözüme kavuşabilmesi için diğer iki ortağın da desteğine ihtiyaç duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Per-Arne Blomquist sözlerine şöyle devam etti:

"Genel Kurulun sonucu bizi büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı. Karmaşık şirket yapısı nedeniyle, azınlık hissedarının çoğunluğun kararını bloke edebildiği bir yapıdan duyduğumuz memnuniyetsizliği bu noktada dile getirmek isteriz. Bununla birlikte şu noktayı da vurgulamak isterim, bu ihtilaf özel şirketler arasında ortaya çıkmış bir ihtilaftır ve haliyle bunu dikkate alarak, yasal süreç dahilinde çözülmelidir. Dolayısıyla TeliaSonera’yı şirketin Yönetim Kurulu’nun dışında bırakacak, TeliaSonera’nın Yönetim Kurulu’na üye atamasına izin vermeyecek, sadece SPK’nın atayacağı üyelerden oluşacak bir Yönetim Kurulu aracılığıyla şirketi ‘millileştirmek’ kabul edilmez bir davranış olacağı gibi, Türk Ticaret Kanunu'na, uluslararası yatırım anlaşmalarına da aykırı bir girişim olacaktır.

Turkcell hisseleri hem Borsa İstanbul’da hem de New York Borsası’nda işlem görmektedir. Bu nedenle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki tıkanıklığı gidermek için SPK’nın izleyeceği yaklaşım, diğer yabancı yatırımcılar tarafından da yakından izlenecektir. SPK’nın adil bir çözüm ortaya koyacağına dair şüphemiz bulunmuyor."

Hissedarları temsil eden üyelerin Yönetim Kurulu dışında bırakılmasının gerek Türkiye’deki gerekse yabancı hissedarların çıkarlarına uygun olmayacağının açık olduğunu dile getiren Blomquist, şunları kaydetti:

"Tam tersine böyle bir yaklaşım, Türkiye’deki yabancı yatırımcılar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakarak kendilerinin Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmaya yönelik isteklerini azaltabilecektir. Turkcell’in halka açık hisselerinin sahibi olan Türk ve uluslararası yatırımcıların Turkcell’deki ikinci en büyük hissedarlığı oluşturdukları unutulmamalıdır. TeliaSonera kendisiyle işbirliği yapabilecek, kurumsal yönetişim ilkelerini destekleyerek, Turkcell’in hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki gelişimini destekleyecek hissedarlar ile işbirliğine her zaman açıktır."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap