7 °C

Hayvanlar bile internet kullanacak!

Google, internetin önündeki fiziki, coğrafi ya da ekonomik tüm engelleri kaldırmayı ve dünya üzerindeki herkesin internete erişimini sağlamayı hedefliyor.

Hayvanlar bile internet kullanacak!

Didem ERYAR ÜNLÜ

Vinton Cerf, ya da "internetin babası". Doğuştan işitme engelli Sigrid'e büyük bir tutkuyla bağlanarak onunla evlenen Cerf'in, sadece eşinin uzaktaki kişilerle iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla internetin tohumlarını ektiğini söyleyebiliriz belki de. 
Cerf, ABD Savunma Bakanlığı için çalıştığı dönemde TCP/IP protokolünün geliştirilmesinde önemli bir rol üstlendi. Bu protokolün kullanılması ile dünyanın heryerinden internete bağlanmak mümkün oldu. 1980'lerde internetin ticari bir fırsata dönüşmesi ile birlikte, MCI'da çalışmaya başlayan Cerf, bu süreçte, mail, web gibi çok sayıda yeniliğin ilk adımını attı.
Sonuçta hem Sigrid tüm dünya ile iletişim kurmaya başladı, hem de bizler. 
2005 yılından bu yana Google'ın Başkan Yardımcısı olan Cerf'in yeni hedefi ise, dünya genelinde internet ulaşımı olmayan herkesi internete bağlamak.
Cerf, Fransız L'Express dergisindeki söyleşisinde "Radyo sinyallerinin sınır tanımadığını biliyoruz. Stratosfere göndereceğimiz balonlar sayesinde internet ulaşımı sağlayacağımız projemizi daha önce açıkladık. Bu projenin adı Loon. Yani "Çılgın Proje". Projeyi Yeni Zelanda'da test ettik; Pasifik ve Güney Afrika'ya da genişletmeyi planlıyoruz" diyor.

Radyo anteni, bilgisayar, güneş paneli
İnternetin önündeki tüm fiziksel engelleri ortadan kaldırmayı amaçlayan Loon projesinde kullanılan balonlar, radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panelllerine sahip. Yeryüzünden 20 kilometre yükselikte stratosferde uçmaları planlanan balonların 100 gün boyunca 40 kilometre çapında bir alanda internet bağlantısı sağlaması amaçlanıyor. Balonlar sayesinde, ormanlar, dağ yamaçları gibi fiber kablo döşemenin zor olduğu bölgelere de interneti ulaştırmak mümkün olacak. 

O3b: Diğer üç milyar
O3b ise yine Google'a ait başka bir girişim. "Other 3 billion" yani "Diğer 3 Milyar" anlamına geliyor. Google bu proje ile internet ulaşımı olmayan 3 milyar kişiye ucuz ve hızlı internet sağlamayı amaçlıyor. 8 bin kilometre mesafeye çok sayıda uydu yerleştirilecek proje kapsamında, Pasifik adaları, Sahara Afrika'sı ve Latin Amerika'nın ücra köşeleri dahil toplamda 180 ülkeye ucuz internet erişimi sağlanacak. 

İnternet kullanan goril
Daha çok insanın internete bağlanması, internet şirketleri için de daha fazla kar anlamına geliyor. Cerf de zaten işin bu tarafını görmezden gelmiyor ve şunları söylüyor: "Herkesin internete erişimini istemek için çok iyi nedenlerim var. Bu durum Facebook, Yahoo, eBay, Skype gibi diğer aktörlere de yarar sağlayacak. Sistemin açık kalması, inovasyonu desteklemesi lazım." 
İnternet dünyasında inovasyonun sınır tanımadığı kesin. Evet, internet bugün insanlar arasında iletişimi sağlıyor. Nesnelerin internet kullanımı ise her geçen gün artıyor. Bunun en güzel ve son örneklerinden birisi Google Car. Google tarafından geliştirilen bu otomobilin sürücüye ihtiyacı yok. Bu araç kendine ulaşan bilgileri, ağa bağlı olan diğer otomobiller ile paylaşabiliyor. Bu sayede güven düzeyi yükseliyor. 
Peki şimdi sırada ne var? Şaşırmayın, ama sıra hayvanların interneti kullanmasında. Bu yöndeki gelişmeleri Vinton Cerf'ten dinleyelim: "Gorilla Foundation yönetim kurulunda görev alıyorum. Vakfın amacı gorilleri korumak. Vakıf, Koko adında bir dişi gorile ve Ndume adında bir erkek gorile yuva sağlıyor. Koko, doğduğu 1973 yılından bu yana bir deneye destek veriyor. Koko'nun karşısına oturduğunuzda, sizinle iletişim kurmaya çalışıyor. Bazı türlerin düşünme yeteneğine sahip olduğunu görmek gerçekten inanılmaz. Bunun dışında fil ve yunus gibi farklı hayvanların da birbirleri ile iletişim kurması üzerine çalışmalar yapıyoruz. Henüz daha araştırmaların çok başındayız."  

The Matrix
Vinton Cerf gibi isimlerin The Matrix filmindeki Mimar'a benzediği söylenebilir. Nitekim bu benzetme kendisine çok kez yapılmış. Cerf, hayvanların bir gün internet kullanması, bu sayede insanlarla iletişime geçebilmesi gibi konularda çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Peki tüm bunlar birgün gerçek olabilir mi?
Cerf'e göre bu sorunun yöneltilmesi gereken isim Ray Kurzweil.
ABD'li, biliminsanı ve fütürist Ray Kurzweil, transhümanizm konusunda uzman bir isim.
Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılması ve yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir hareket olarak tanımlanıyor. Transhümanist düşünürler, bu amaçla insan geliştirme tekniklerinin ve yüksek teknolojinin kullanılmasını gündeme getiriyorlar. 
Ray Kurzweil, bilgisayarların daha akıllı olmalarını istiyor. Bu sayede, insan bilgisayardan kendisine akıl yükleyebilecek. Ve Cerf'in dediği gibi, "Hepimiz bir şekilde ölümsüz olacağız."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap