Hayvanların 'konforlu yolculuğuna' erteleme

Hayvanların 8 saati aşan uzun yolculukları için gerekli altyapının oluşturulması ve yeterli sayıda uzun yol nakil aracı bulundurulması zorunluluğu getiren düzenlemeye geçiş süreci 31 Aralık 2016'ya ertelendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, hayvanların 8 saati aşan uzun yolculukları için gerekli altyapının oluşturulması ve yeterli sayıda uzun yol nakil aracı bulundurulması zorunluluğu getiren düzenlemeye geçiş süreci 31 Aralık 2015'ten 31 Aralık 2016'ya ertelendi.

Öte yandan, Hayvan Nakillerinde Kontrol ve Dinlendirme İstasyonu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre de sığır cinsi, koyun ve keçi türü, evcil tek tırnaklılar ile domuz türü evcil hayvanların yurt içindeki nakilleri sırasında kontrol edildikleri ve dinlendirildikleri istasyonlara ilişkin asgari sağlık, hijyen ve teknik şartlar ile istasyonlarda yapılacak iş, işlem ve denetimlerin yürürlük tarihi 1 Ocak 2016 yerine 31 Aralık 2016 oldu.