15 °C

Hazar’ın ‘İnci’si Yalova’dan yola çıktı

Hazar’ın ‘İnci’si Yalova’dan yola çıktı

YALOVA (DÜNYA) - Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi iş ortaklığıyla Azerbaycan Hükümeti için inşa edilen ve ‘İnci’ anlamına gelen 650 kişi kapasiteli yolcu gemisi Mirvari, Hazar Denizi’nde yol almak üzere Yalova’dan demir aldı.

Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, Asia Denizcilik ile kurulan iş ortaklılığıyla birlikte dünya denizcilik sektörünün gözünü Türkiye’ye çevirdiklerini söyledi. Azerbaycan Hükümeti’nin Hazar Denizi’ndeki incisi olacak Mirvari için Türk mühendis ve işçilerinin bir yıldır çalıştığını belirten Ataseven, geminin VIP restoran, VIP yolcu salonu ile 650 yolcuya hizmet vereceğini kaydetti.

Asia Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Elchin Khalilov ise, Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi iş ortaklığının iki yıl öncesine dayandığını anımsattı. Khalilov, “2008 yılında Türkiye’de Rusya için 5 gemi yaparken Özdemir Ataseven ile tanıştık. Sonra da 2010 ortalarında Asia Denizciliği kurduk. 2011’de de Özata ile bir iş ortaklığı oluşturarak dünyanın en büyük kompozit ihalesini kazandık. Bu bizim için dönüm noktasıydı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu ihale ile dünyada ilk kez bu ebatta yapılacak 15 adet karbon kompozit yolcu gemisinin ilkinin omurgasını geçtiğimiz ay tamamlayarak törenle tüm kamuoyuna tanıttık” dedi.

Azerbaycan hükümeti için bir yılda tamamlanan yolcu gemisini Yalova’dan Hazar’a gönderdiklerini dile getiren Klalilov, 300 Türk’ün görev aldığı ‘İnci’ anlamına gelen Mirvari’nin 650 kişilik kapasitesiyle Türk mühendislerinin Hazar’daki gururu olacağını vurguladı.

Türkiye’ye yeni yatırımlar yolda

Khalilov, Mirvari’nin yapımı için gerek Azerbaycan gerekse Türk hükümetinin desteklerini esirgemediğinin altını çizdi. Azeri bir iş adamı olarak Türkiye’de iş yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden Khalilov, “Türkiye yabancı yatırımcılar için güvenli bir liman. Bir süre önce Özata ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 4 adet yolcu gemisi yapmak üzere ihaleye girdik. Türkiye’de yeni projelerimiz, yatırımlarımız gündemde” diye konuştu.

Mirvari’nin özellikleri

1 vip restoran
1 vip salon
1 yolcu restoranı

Tam Boy            49.5m
En                     11.00m
Derinlik              4.35m
Draft                  2.27m
Hız                     15.00 Knot
Gross Tonaj         840 GRT
Deplasman          510 Ton

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.