10 °C

HES'ler kasaya 8 milyar lira getirecek

Özelleştirme kapsamında ihalesi süren ve yeni ihaleye açılacak HES'lerle birlikte kasaya 2020 sonuna kadar 8 milyar lira girmesi bekleniyor.

HES'ler kasaya 8 milyar lira getirecek

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait 9 hidroelektrik santralinin (HES) özelleştirilmesine yönelik son 2,5 ayda yapılan ihalelerde 3,1 miyar liralık teklif alındı. Devam edecek özelleştirilmelerle HES ihalelerinden elde edilecek toplam gelirin 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 8 milyar lirayı geçebileceği öngörülüyor.

AA muhabirinin EÜAŞ verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 39 HES'in özelleştirme kapsamına alınması önerildi. Bu santrallerden toplamda bin 379,6 megavat kapasitesinde 26 HES, 24 Haziran 2015'de Resmi Gazete'de yayımlanarak 'özelleştirme kapsamına alındı. Söz konusu santrallerin 'işletme hakkının verilmesi', bu santraller tarafından kullanılan taşınmazlarınsa 'işletme hakkının devri' yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildi. 

Buna göre, Karacaören 1, Karacaören 2, Manavgat, Kepez 2, Manavgat, Fethiye, Kadıncık 1, Kadıncık 2, Doğankent, Kürtün, Torul, Şanlıurfa, Derbent, Yenice, Kesikköprü, Menzelet, Kılavuzlu, Çamlıca 1, Çamlıgöze, Adıgüzel, Kemer, Almus, Köklüce, Tortum, Seyhan 1, Seyhan 2 ve Yüreğir HES'leri bu listede yer alırken, 6 megavat kapasitesindeki Kepez 2 HES'i daha sonrasında özelleştirme kapsamından çıkarıldı. 

Toplamda 9 grup halinde özelleştirilmesi planlanan bu HES'lerden, son iki buçuk ay içinde 9 tanesinin nihai pazarlık görüşmeleri tamamlanarak onay sürecine geçildi. Bu sürede ihalesi yapılan Karacaören 1, Karacaören 2, Manavgat, Fethiye, Kadıncık 1, Kadıncık 2, Doğankent, Kürtün ve Torul HES'lerinden onay sürecinin tamamlanmasının ardından, toplamda 3 milyar 102 milyon 225 bin lira gelir elde edilebilecek. Bu rakamın 2020 sonunda 8 milyar lirayı geçmesi öngörülüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.