13 °C

”Hiçbir hazırlığı olmayan hükümet, demokratik açılım yapamaz”

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, iktidarın demokratikleşme paketini gündeme getirdiğini ancak pakette nelerin bulunduğunun bilinmediğini kaydetti

”Hiçbir hazırlığı olmayan hükümet, demokratik açılım yapamaz”

 

İZMİR - CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiçbir hazırlığı olmayan hükümet, demokratik açılım yapamaz. Demokrasiyi insanlar için getiriyorsanız, bunu kapalı oturumlarla yapamazsınız" dedi.

İzmir'deki 9 Eylül törenlerine katılan Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iktidarın demokratikleşme paketini gündeme getirdiğini ancak pakette nelerin bulunduğunun bilinmediğini kaydetti.

Pakette ne olduğunun halka anlatılamadığını öne süren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bunu mecliste görüşeceğiz. Nasıl, kapalı oturumda. Şimdi düşünebiliyor musunuz, halk için demokrasi getireceksiniz ama getireceğiniz demokrasi parlamentoda kapalı oturumda görüşülecek. Bu da AKP'nin demokrasi anlayışını gösteriyor. Ya ağzına almasın demokrasiyi ya da ağzına alıyorsa da neyi getirdiğini nasıl getireceğini, anayasada mı, yasalarda mı nasıl bir değişiklik yapacağını, demokratikleşmeyi hangi süreçte ve nasıl getireceğini halka anlatmanız lazım. Şimdi bunları parlamentoda kapalı oturumda mı görüşeceğiz? Yasaları kapalı oturumda mı kabul edeceğiz? Halk için getireceğinizi halktan gizli götürmeye çalışıyorsunuz."

Bu yola halkla birlikte çıkılması ve desteğinin alınması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ama kapalı oturum yaparak, halktan kopuk, sanki Türkiye'nin çok temel sorunları görüşülecek de düşmanlar görmesin, duymasın diye. Yok öyle bir şey..." dedi.

Bireysel hak ve özgürlüklerin genişletilmesine kimsenin karşı çıkmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun nasıl getirileceğine ilişkin yöntem ve kuralların açıklanması gerektiğini dile getirdi.

"CHP'nin önerileri açık"

CHP'den açılım konusunda öneri istendiğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"CHP'nin önerileri açık. CHP'nin raporları ve onlar da kendi internet sitelerinde zaten yayınlanıyor. AKP'nin önerisi ne, ne yapmak istiyor? 'Ben demokratik açılım yapacağım' diyor. 'Buyur yap' diyoruz. Hayır efendim 'biz önerileri topluyoruz'. Sonra bu önerileri de topladılar. Şimdi 'Biz bunu kapalı oturumda görüşmek istiyoruz'. Niye? Yani siz sivil toplum örgütleri ile görüşürken kapalı oturumda mı yaptınız bunları? Hayır. Herkes kendi görüşünü ifade etti. O zaman iktidarın önerisi ne? Anlaşılıyor ki iktidarın hiçbir hazırlığı yok. Hiçbir hazırlığı olmayan hükümet, demokratik açılım yapamaz. Demokrasiyi insanlar için getiriyorsanız, bunu kapalı oturumlarla yapamazsınız."

"Belediyenin doğru bir işi var mı?"

Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının, İstanbul'daki sel felaketinde belediyenin hatası olup olmadığına ilişkin sorusuna, "Belediyenin doğru bir işi var mı? İstanbullular niçin harcanan 150 milyar doların hesabını sormak istediler? Nerede bu paralar? İstanbul'un hangi sorunları çözüldü?" yanıtını verdi.

Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezi olduğunu, İstanbul'da ise otobüslerin Almanya ve Hollanda'dan satın alındığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bizim işçilerimiz ürettikleri otobüsleri Avrupa'ya satıyor ve biz otobüsü gidip başka yerlerden alıyoruz. Üstelik 6 mahkeme kararını uygulamaksızın. İzmir'de herhangi bir belediye başkanımız 6 mahkeme kararını uygulamasaydı ne olurdu?  Sayın Kadir Topbaş'a yargı kararlarını uygulamama garantisini kim veriyor?" dedi.

Kılıçdaroğlu, her ülkede yöneticinin, halka hesap vermeyi onurlu bir görev olarak görmesi gerektiğini belirterek, "En başta da Kadir Topbaş. Ondan sonra Recep Tayyip Erdoğan ve onun bakanları. Hesap vermekten niçin çekiniyorlar?" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap