15 °C

İGDAŞ: Gaz tüketimindeki azalma tasarruftan

İGDAŞ Genel Müdürü Aslan, aylık doğal gaz tüketiminin 1.500 metreküpten 1.200 metreküp civarlarına düştüğünü belirtti

İGDAŞ: Gaz tüketimindeki azalma tasarruftan

 

İSTANBUL - İstanbul Gaz Dağıtım Anonim Şirketi (İGDAŞ) Genel Müdürü Bilal Aslan, doğal gaz tüketimindeki azalmaların, tüketicilerin tasarrufa yönelmesinden kaynaklandığını bildirdi.

Doğal Gaz Sanayicileri ve İş adamları Derneğinin (DOSİDER) 15. kuruluş yıldönümünde konuşan Aslan, enerji talebinin yüzde 70'ini ithalatla karşılayan Türkiye'de, kalkınma ve sanayileşmede bir engel oluşturmaması için enerjinin verimli kullanılmasının önemli hale geldiğini dile getirirken, enerjiyi verimli kullanarak yıllık nihai enerji tüketiminin yüzde 30'u kadar tasarruf sağlanabileceğini ifade etti.

Aslan, doğal gaz kullanımının hava kirliliğinin azaltılmasına etkisine işaret ederek, metreküpte 250 mikrogram/ metreküp olan hava kirliliği oranının 13 mikrogram/ metreküplere düştüğünü kaydetti.

Aslan, 2007 yılında Türkiye'de kullanılan gaz miktarının 35,1 milyar metreküp olduğunu belirterek, konutlarda tüketilen doğal gazın yüzde 60'ının İGDAŞ tarafından İstanbul'da dağıtıldığını bildirdi.

Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 30'unun, toplam elektrik tüketiminin ise yaklaşık yüzde 43'ünün konutlarda kullanıldığını kaydeden Aslan, İstanbul'daki konutların yüzde 95'ine doğal gazın ulaştığını dile getirdi.

Binalardaki enerji kayıpları

Aslan, binalardaki enerji kayıplarının yüksekliğine işaret ederek, yapılan bir çalışmaya göre konutların yalnızca yüzde 14'ünün merkezi ısıtma sistemine, yüzde 10'unun çatı ısı yalıtımına ve yüzde 9'unun çift cama sahip olduğunu söyledi.

Bilal Aslan, "Bu durumda ısı yönetmeliğine göre yapılan binalarda, doğal gaz faturaları yaklaşık yüzde 40 oranında azalmakta, hem müşteri hem de ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunulmaktadır" diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Aslan, İGDAŞ'ın yüksek karlarla doğal gaz sattığı iddialarına ilişkin olarak, kar marjının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiğini ve bunun yüzde 9 olduğunu ifade etti.

Doğal gaz fiyatlarının önümüzdeki dönemde azalacağı beklentisi konusunda ise Aslan, doğal gaz fiyatlarının düşmesini ümit ettiklerini belirtti. Aslan, doğal gaz fiyatlarının artışı sonrasında fuel oil ve kömür tüketiminin arttığı söylentilerini değerlendirirken de, şunları kaydetti:

"Son zamanlarda gelen zamların ardından sözleşmesini iptal eden abonemiz yok. Zamlardan sonra bile yıl bazında en ucuz yakıt doğal gaz. Kömürle kıyasladığımızda yılda bin YTL'lik fark var. Doğal gaz tüketiminde azalmalar oldu fakat bunlar tüketicilerin tasarrufa yönelmesinden kaynaklanıyor. Aylık doğal gaz tüketimi 1.500 metreküpten 1.200 metreküp civarlarına düştü."

"Enerjide dışa bağımlılık problem yaratabilir mi" sorusunu yanıtlayan Aslan, bu konuda en az tehlike taşıyan ülkenin Türkiye olduğunu ve gaz arzında yeterli kontratların yapıldığını belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.