15 °C

İlhami Koç: İyimser olacak gelişmeler de var

TSPB Başkanı İlhami Koç, 2017 yılı için iyimser olunması gerektiğini ifade ederek, 2017'ye olumlu yaklaşmasını sağlayan gelişmeleri sıraladı.

İlhami Koç: İyimser olacak gelişmeler de var

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Sermaye Piyasasında Gündem’in yeni sayısında, 2017 yılına dair görüşlerini paylaştı.

Koç, “2017 yılı için iyimser olmamız gerektiğini düşünüyorum. Karamsar olmak istersek, 2016’dan 2017’ye devreden çok sayıda gerekçe de bulabiliriz. Ancak karamsarlar hayatta sadece geçici başarılar elde ederler. İstikrarlı başarılar ise hep iyimser taraftan gelmiştir" dedi.

"İyimser olmamıza neden olacak gelişmeler de yok değil" yorumunu yapan TSPB Başkanı Koç, bunları şöyle sıraladı: "İstanbul Finans Merkezi projesinin tekrar canlanması, bireysel emeklilikte oto katılımın yürürlüğe girmesi, Türkiye Varlık Fonu’nun hızla hayata geçirilmesi, sermaye piyasasındaki bir takım vergi sorunlarının çözülmesi, yatırım ortamını iyileştirilmesi ve teşvik edilmesine yönelik düzenlemeler yapılması bu adımların sadece bazıları. Biz de bu konulardaki görüş ve önerilerimizi ilgili taraflarla paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

'Faizsiz finansta danışma kuruluna ihtiyaç var'

Koç, faizsiz finansın piyasalar için önemli olduğuna vurgu yaparak, “Bir finans merkezi olabilmek için gerekli olan temel koşulların yanı sıra faizsiz finansal ürünlere ilgi duyan yatırımcılara olan yakınlığımız bize bu konuda avantajlar sunuyor. Faizsiz finansal ürünlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ile bu ürünleri ihraç eden şirketlerin ülkemizdeki buna uygun piyasalarda karşı karşıya gelmelerini sağlayamaz mıyız? Bu amaca yönelik olarak öncelikle, ihraç edilen ürünün İslami esaslara uygun olup olmadığına karar verecek bir kurula ihtiyaç var. Merkezi İstanbul’da olacak bir Uluslararası Faizsiz Finans Danışma Kurulu’nu hayata geçirebilmek için bir an önce inisiyatif alınması gerekiyor. Böyle hızlı ve kolay kazanımlar, uluslararası finans merkezi olabilme hedefimizi yakınlaştıracaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap