19 °C

İlk 10 hedefini önce biz açıkladık, şimdi geliri 2.5 kat artırmak istiyoruz

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak istiyoruz"

İlk 10 hedefini önce biz açıkladık, şimdi geliri 2.5 kat artırmak istiyoruz

 
 

GAZİANTEP - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak istiyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen "Gaziantep İl-İçe Oda / Borsaları Müşterek Toplantısı’’nda, Gaziantep’teki oda ve borsalara seçimlerin ardından "hayırlı olsun" ziyaretinde bulunduklarını söyledi.

Seçimler sonucunda göreve gelen sanayi, ticaret ve borsa başkanlarıyla yeni yönetimlerini kutlayan Hisarcıklıoğlu, "Önümüzdeki dönem Anadolu’nun şaha kalkması lazım" diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarihinde ilk defa 3 kadının meclis üyesi ve Feriha Sağım’ın da ilk kadın yönetim kurulu üyesi olmasını takdir eden Hisarcıklıoğlu, bu örneğin Türkiye’de genç kızlara ve kadınlara cesaret olmasını istedi.

Hz. Muhammed'in eşinin devrin en büyük tüccarlarından olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "İsraf haramdır. Milletimizin kaynaklarıyla kızlarımızı okutuyoruz, sonra 'evinde otursun' diyoruz. Doğru mu? Günah. Müslümansak Peygamber Efendimizi örnek alıyorsak onun sünnetinden gidin’’ ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’deki 272 organize sanayi bölgesinin üst kurulu başkanlığına getirilen Cahit Nakıboğlu’nu kutladı, Sanko Holding tarafından kurulacak Gaziantep’in dördüncü üniversitesinin Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini belirterek, hayırlı olmasını diledi.

"Gaziantep oda ve borsaları 5 yıldızlı hizmet veriyor"

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un ülkenin en demokratik kurumu olduğunu savundu. Kurumda demokrasinin en önemli kuralına göre alttan yukarı doğru seçim gerçekleştirildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de mahalli ve genel seçimlerden sonra en fazla oyun da oda ve borsa seçimlerinde kullanıldığına dikkati çekti.

TOBB tarihinde en yüksek rekabetin olduğu ve en çok adayın yaraştığı seçimi bu dönemde yaşadıklarını anlatan Hisarcıkıloğlu, toplantı salonunda bulunan başkanlara seslenerek, şunları söyledi:

"Bundan sonra Gaziantep ekonomisinin sorumluluğu sizlerin üzerine bindi. Geçmişte başarıyla aldığınız bayrağı şimdi ileriye götürmek size ait. Türkiye’nin marka şehrisiniz. Türkiye’nin en fazla örnek aldığı bir şehrin ekonomisinin temsilcilerisiniz. Gaziantep başarısının mimarları siz ve temsil ettiğiniz kitlelerdir.’’

Gaziantep’in birlik beraberliğinin bozulmamasını temenni eden Hisarcıklıoğlu, "Sizin hedefleriniz daha büyük. Her gittiğim yerde ‘maşallah’ diyerek, sizi örnek gösteriyorum. Başarı hikayenizin arkasında Gaziantep’teki birliktelik var’’ diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’teki oda ve borsaların beş yıldızlı hizmet verdiğini kaydetti. TOBB’un çalışmalarından da bahseden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en büyük kadın ve genç girişimciler kurulunu kurduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bunun sonuçlarını bugün görüyoruz. Bu salonda da tecrübe var, genç var, kadın var. Bunu iyi harmanlarsak, bizim bileğimizi kimse bükemez. İşte Gaziantep bunu yapmış. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini ilk TOBB açıkladı. Şimdi de kişi başına düşen geliri 2,5 katı artırmak, Avrupa ile Asya arasında Türkiye’nin sanayi devi olmasını istiyoruz. Anadolu’yu karış karış gezdik, ayağa kaldırdık. Anadolu ile beraber ihracat atılımı yaptık. Türkiye gerçek gücünü buldu, şimdi artık Anadolu ayağa kalktı. Yeter mi? Yetmez. Şimdi önümüzdeki dönemde Anadolu’nun şaha kalkması lazım. Sizler ve sizin temsil ettiğiniz kitlelerle şaha kalkacak. Özellikle Anadolu’da bu işin bel kemiği sizlersiniz. Bir an önce ülkemizi zenginleştirme hedefi doğrultusunda hızla ilerlememiz lazım. Antep bu konuda rol model.’’

2002 yılında 620 milyon dolar ihracat yapan Gaziantep’in geçen yıl yaklaşık 6 milyar dolar ihracat yaptığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Bu müthiş bir başarı hikayesi, ama yetmez. Antep hedeflerine yeni bir şey daha koymalı, hedefi dünya şehri olmalı. Antep’in 10 yıl sonra bir dünya şehri olacağına inanıyorum. Artık yatırımcılar yatırım yapmak için sizlerle ortak olmak için Gaziantep’e gelecek’’ diye konuştu.

 "Her kente akademik danışman"

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yürüttüğü faaliyetleri ve yeni dönem projelerini de anlatarak, bankaların KOBİ’lere uyguladığı faiz oranlarını tek haneye indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Vadeli alacakları binde 4 sigorta edecek sistemi yürürlüğe koyduklarını belirten Hisarcıkloğlu, ücretsiz hukuk danışma ile teşvik danışma merkezini devreye sokacaklarını, odalarda iyileştirmeye gideceklerini, her kente birer akademik danışman vereceklerini kaydetti.

Bütün illerde mesleki eğitimden artık oda ve borsaların sorumlu olacağını, yenilikçilik merkezleri açacaklarını, odaların hepsinin dünyaya açılım merkezi haline geleceğini vurgulayan Hisarcıkloğlu’na, konuşmaların ardından, oda ve borsa başkanları tarafından bakır işlemeli sürahi hediye edildi.

Hediye takdiminde konuşan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da Gaziantep ve ilçelerindeki tüm oda ve borsaların ağustosta yapılacak TOBB seçimlerinde Rifat Hisarcıklıoğlu’na destek vereceklerini bildirdi.

Toplantıya, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile diğer oda ve borsaların başkan ve üyeleri katıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap